15.2%
41.7%
27.7%
22.2%

Τη νίκη στο ντέρμπι με τον Άφοβο Σεπολίων κατάφεραν να πάρουν τελικά οι Red Hot Chili Hoopers κερδίζοντας με 43-54, σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ελλείψεις. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Βαγγέλης ο οποίος είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο ο Άφοβος μπήκε πάρα πολύ καλά με τον Ντούφα να είναι ασταμάτητος ξεκινώντας το ματς με 3/3 σουτ (2 τρίποντα, 1 δίποντο) δίνοντας πολύ γρήγορα ένα προβάδισμα που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του. Το σκορ έφτασε κάποια στιγμή και στο 14-4 όμως λίγο πριν να τελειώσει η περίοδος οι Hoopers έκαναν ένα 4-1 με δράστες τους Καλαμπάκο και Βαγγέλη, που τους έριξε την διαφορά στους 7 για να κλείσουμε περίοδο με 15-8.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους Hoopers σε όλη τη διάρκεια. Μπήκαν δυνατά και πήραν γρήγορα πόντους από τους Σακλαρίδη, Βαγγέλη και Καλαμπάκο τρέχοντας έτσι ένα 11-4 σερί που έφερε το ματς στο 19-19. Από αυτό το σημείο και μέχρι να κάνουμε ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι για να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 26-25.

Στην τρίτη το σενάριο ήταν ίδιο με αυτό που είχαμε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Οι ομάδες έπαιζαν σκληρές και παθιασμενες άμυνες. Παρόλο που οι Hoopers ξεκίνησαν με ένα 6-0 την περίοδο και πήραν κεφάλι, η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους Ντούφα και Γκότση ισοφαριζοντας κιόλας το ματς λίγο πριν το τέλος της περιόδου σε 33-33. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ένα καλάθι του Σαρίδη και μια βολή του Τραϊφόρου μας έδωσαν το τελικό 34-35.

Η τελευταία περίοδος ανήκε εξ’ολοκλήρου στους Hoopers. Καλαμπάκος, Γαβρίδης, Βαγγέλης και Σακλαρίδης δεν έκαναν μόνο μπροστά ζημιά στον Άφοβο αλλά και πίσω, βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες. Βέβαια το έργο τους είχε γίνει λίγο πιο εύκολο, αφού ο Ντούφας, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα για τον coach Γιαννόπουλο, τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ο συνδυασμός όλων αυτών των γεγονότων που προανέφερα μας έδωσαν το τελικό 43-54 για τους Red Hot Chili Hoopers.

Πέρα από τον Βαγγέλη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Καλαμπάκος, ενώ για τον Άφοβο ο Ντούφας ήταν εξαιρετικός.