26.7%
60.0%
21.3%
25.0%

Την δεύτερη τους νίκη για φέτος κατάφεραν να πάρουν οι Ζαππατίστας κερδίζοντας τους Benetton Kerdizo με 60-44. MVP του αγώνα ήταν ο Κυριάκος Κοντοπυράκης ο οποίος είχε 9 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 ταπες.

Το ματς στην πρώτη περίοδο ήταν πολύ κλειστό. Ο Βερεντζιώτης ήταν εκείνος που κατάφερε να βάλει το πρώτο καλάθι του ματς και να βάλει μπροστά τους Ζαππατίστας, για να απαντήσει ο Αγόρης με ένα 4-0 για τους Benetton. Αυτό το σερί δεν έμεινε αναπάντητο από τους παίχτες του κόουτς Νικολάου, οι οποίοι απάντησαν με ένα 6-1 έχοντας δράστες τους Ράπτη, Βερεντζιώτη και Κοντοπυράκη. Μια βολή του Φελεμεγκα και ένα τρίποντο του Αγόρη έδωσαν και πάλι προβάδισμα όμως στους Benetton για να κλείσουμε την περίοδο με σκορ 8-9 υπέρ τους.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς άνοιξε. Οι δύο ομάδες βρήκαν τον ρυθμό τους και άρχισαν να σκοράρουν με μεγαλύτερη άνεση. Ο Καπερώνης έβαλε ένα σουτ κάνοντας το σκορ 8-11, κάτι που και πάλι δεν αφέθηκε αναπάντητο από τους Ζαππατίστας, οι οποίοι ξαναπηραν προβάδισμα κάνοντας ένα γρήγορο 4-0. Μέχρι το 23-22 οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Τότε ήταν που οι Ζαππατίστας έβγαλαν λίγο παραπάνω ενέργεια, έκαναν ένα 8-2 και έτσι κλείσαμε το ημίχρονο με τους παίχτες του κόουτς Νικολάου να είναι μπροστά με 31-25.

Στην τρίτη περίοδο αυτό το +6 έγινε μέσα σε 3 λεπτά +14. Οι Benetton Kerdizo αναγκάστηκαν να πάρουν time out. Κάτι που όπως έδειξε η συνέχεια τους έκανε καλό. Έτρεξαν ένα σερί 11-3 και έριξαν και πάλι τη διαφορά σε αναστρέψιμο επίπεδο. Ένα καλάθι του Παπαντωνίου και μια βολή του Ασπιώτη μας έδωσαν το τελικό 46-39 της περιόδου.

Η κατάθεση ψυχής που έκαναν στη Τρίτη περίοδο οι Benetton από ότι φάνηκε τους κούρασε. Οι παίχτες από τον πάγκο δεν μπορούσαν να σταθούν επάξια κόντρα στους Ζαππατίστας οι οποίοι έχοντας τους Βερεντζιώτη, Κοντοπυράκη και Παπαντωνίου on fire ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά πάλι πάνω από τους 10, ενώ ήταν καταπληκτικοι και στην άμυνα. Κέρδισαν την τελευταία περίοδο με 14-5, δίνοντας μας έτσι το τελικό 60-44 στο ματς.

Πέρα από τον Κοντοπυράκη, σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Βερεντζιώτη και Παπαντωνίου. Για τους Benetton Kerdizo καλή εμφάνιση έκαναν οι Αγόρης και Καπερώνης.