21.4%
57.1%
48.8%
26.1%

Το 4/4 κατάφεραν να κάνουν οι ReTirees, παρά τις απουσίες βασικών παικτών που είχαν, κόντρα στον Φωκιανό κερδίζοντας με 64-48. MVP του αγώνα ήταν ο Χάρης Στόλης ο οποίος σημείωσε triple double βάζοντας 15 πόντους με 6/7 διποντα, 1/1 τρίποντο , παίρνοντας 10 ριμπάουντ και μοιράζοντας 11 ασίστ, ενώ είχε και 4 κλεψίματα στο ματς.

Η πρώτη περίοδος ήταν η μόνη που κατάφερε να κοντράρει τους ReTirees ο Φωκιανός. Το ματς ξεκίνησε με καλάθι από τον Φερεντίνο, το οποίο απάντησε κατευθείαν ο Στόλης. Το ίδιο έγινε και με ένα καλάθι που έβαλε ο Ρίπης και το απάντησε ο Γιαμαίος. Με ακόμα ένα γκολ φάουλ του Ρίπη έκανε το 4-7 ο Φωκιανός. Εκεί είχαμε ένα 9-0 σερί από Στόλη, Γιαμαίο και Πλεξουσάκη που πήγε το σκορ στο 13-7 και ανάγκασε τον Φωκιανο σε time out. Μετά το time out ήρθε ένα 5-0 από Τζουρτο και Ρίπη το οποίο έριξε το ματς στον πόντο. Το τελικό 16-12 της περιόδου μας το έδωσαν ο Στόλης με ένα διποντο και ο Σαρρής βάζοντας μια βολή.

Στην δεύτερη περίοδο οι ReTirees ανέβασαν ρυθμό. Όσοι ήμασταν στο γήπεδο ούτε που καταλάβαμε πως το σκορ πήγε από το 16-12 στο 32-17 υπέρ των ReTirees οι οποίοι έπαιρναν πόντους από όλα τα πρόσωπα που είχαν αγωνιστεί μέχρι τότε στο ματς. Αυτό ήταν κάτι που σκότωσε τον Φωκιανό ο οποίος μετά από αυτό το ξέσπασμα δεν είχε ούτε ψυχολογία αλλά ούτε και την κατάλληλη όρεξη για να κυνηγήσει τους παίχτες του Νίκου Κουσούλη. Το ημίχρονο έκλεισε με double σκορ στο 40-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ReTirees δεν ένιωσαν ποτέ να απειλούνται παρόλο που ο ρυθμός τους είχε πεσει κατά πολύ. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 15 με τον Ρίπη να είναι ο μόνος που προσπαθούσε ουσιαστικά για τον Φωκιανό. Από την άλλη όποτε χρειαζόταν λύση στην επίθεση ο Κουσούλης, την έβρισκε είτε με μακρινά σουτ από τον Γιαμαίο και τον Λαρεντζάκη είτε μέσα από την ρακέτα από Πλεξ και Αντωνόπουλο. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 64-48.

Περα από τον καταπληκτικό Στόλη, πολύ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Γιαμαίου. Για τον Φωκιανό ο μόνος που παλευε και έκανε καλή εμφάνιση ήταν ο Ρίπης.