16.7%
68.8%
44.2%
25.0%

Σερί νικών αρχίζουν να χτίζουν οι Red Hot Chili Hoopers οι οποίοι κέρδισαν εύκολα την Partouzan με 73-58, σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε χαμηλού ρυθμούς και στηρίχτηκαν στα μακρινά σουτ. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Βαγγέλης ο οποίος είχε 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα .

Το ματς στα πρώτα λεπτά κινήθηκε αρκετά χαμηλά από πλευράς σκορ. Ζαλάβρας και Λεβαντής έδωσαν 4 πόντους στα πρώτα λεπτά του ματς για την Partouzan, ενώ ανάμεσα στα δύο αυτά καλάθια είχε καταφέρει να γράψει έναν πόντο ο Βαγγέλης. Λίγο αργότερα ένα καλάθι του Σακλαρίδη έκανε το 4-3 στο ματς και τότε έτρεξε ένα 6-0 η Partouzan με δράστες τους Λεκό και Τρανούδη. Η απάντηση των Hoopers σε αυτό ήταν ένα 9-2, δράστες του οποίου ήταν ο φορμαρισμένος Βαγγέλης και ο σταθερά καλός και ποιοτικός Γαβρίδης. Από το 12-12 και μετά δύο καλάθια του Ζαλάβρα για την Partouzan και ένα του Τριχιά για τους Hoopers μας έδωσαν το τελικό 16-14 της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την Partouzan με τον Λεκό να γράφει δύο πόντους και να κάνει το 18-14.Η συνέχεια όμως ήθελε τους Hoopers να κάνουν ένα 7-0 με τους Μπογέα Τριχιά και Βαγγέλη και να παίρνουν κεφάλι για πρώτη φορά στο ματς με σκορ 18-21.απο εκείνο το σημείο μέχρι το 25-28 οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Λίγο πριν το ημίχρονο όμως ένα ακόμη μικρό ξέσπασμα των Hoopers με τους Τριχιά, Μπογέα και Σακλαρίδη να βάζουν από ένα καλάθι έκαστος μας έδωσε το 27-34 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Partouzan βγήκε εντελώς αδύναμη σωματικά και ψυχικά να κυνηγήσει το παιχνίδι. Οι απουσίες που είχαν ήταν φανερές, καθώς έλειπαν παίχτες του βασικού κορμού της ομάδας. Η διαφορά όλο και ανέβαινε για τους Hoopers, οι οποίοι είχαν και την πολυτέλεια να ξεκουρασουν παίχτες, όπως ο Γαβρίδης και ο Φραγκογιάννης, για μεγάλο κομμάτι του αγώνα. Μέσα στο γήπεδο γινόταν ένας διαγωνισμός τριποντων από τους Hoopers οι οποίοι χτυπουσαν ανελεητα την επί 40 λεπτά ζώνη της Partouzan. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους δέκα στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 58-73 για τους Hoopers, οι οποίοι δείχνουν πως έχουν πνεύμα νικητή και ποικίλους τρόπους να χτυπήσουν τον αντίπαλο.

Πέρα από τον Βαγγέλη, καλό ματς έκαναν και οι Γαβρίδης και Τριχιάς. Για την Partouzan καλοί ήταν οι Λεκός και Τρανούδης.