10.5%
59.3%
25.6%
40.0%

Τα Χαμένα Ταλέντα κέρδισαν με 49-56 τον Αστέρα Ευελπίδων για την 3η αγωνιστική στη Silver του Jumpball, μετά από ένα σκληρό ντέρμπι, στο οποίο πάντως δεν έχασαν το προβάδισμα από το 16-18 και μετά. Στο πρώτο συναπάντημα των δύο ομάδων μετά τον περσινό τελικό του Challenge, ο Πενταγιώτης είχε 19 πόντους και 5 ασίστ, με τον Βασιλείου και τον Μπίλλη να ακολουθούν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τον Αστέρα από τον Χαρτοκόλλη, για να απαντήσει ο Πενταγιώτης για το 5-8 με τρίποντα. Ο Λαμπρόπουλος με τον Ανδρεόπουλο έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 9-8 στο τέλος της περιόδου, για να σκοράρουν Λάκουρας και Λαμπρόπουλος στο 2ο δεκάλεπτο για το 14-8 και το 16-11. Ο Βασιλείου με τον Δρακόπουλο και τον Πενταγιώτη απάντησαν για το προσπέρασμα των Χαμένων Ταλέντων, με τον Μπίλλη και τον Κόλλια να γράφουν το 16-22 για ένα 0-11 σερί. Ο Λάκουρας μείωσε στο σουτ, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από τον Μπίλλη και τον Κόλλια στο 21-26.

Στην επανάληψη ο Βασιλείου έφερε την ομάδα του στο 21-28, αλλά τα Χαμένα Ταλέντα είχαν πρόβλημα στο να αντιμετωπίσουν τον Λάκουρα, ο οποίος μείωσε σε 24-28 και στη συνέχεια σε 28-30. Ο Πρατικάκης έγραψε το 30-32, ο Μπίλλης απάντησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 32-34 από τον Λάκουρα ξανά. Στην 4η περίοδο ο Μαγκώνης ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα σε 34-34, με τον Πενταγιώτη να απαντά με βολές. Ξανά ισοπαλία από τον Λάκουρα, για να έρθει ο Μπίλλης για το 36-38 και από το αντιαθλητικό φάουλ του Αστέρα Ευελπίδων σε αιφνιδιασμό ο Βασιλείου με τον Αντύπα έγραψαν 5 πόντους για το 36-43. Ο Χαρτοκόλλης μείωσε, αλλά ο Βασιλείου με τον Αντύπα απάντησαν και πάλι, 38-48 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Χαμένων Ταλέντων. Ο Χαρτοκόλλης έγραψε τρίποντο, ο Πενταγιώτης πήγε το ματς στο 42-52, αλλά από φάουλ, επιθετικό ριμπάουντ, τεχνική ποινή και νέο φάουλ, όλα σε μια επίθεση, ο Αστέρας πήρε 5/5 βολές για να πλησιάσει σε 47-52. Οι δυο ομάδες έχασαν από μια επίθεση, με τον Πενταγιώτη να έχει 2/2 βολές στα 34 δευτερόλεπτα για το 47-54. Ο Λάκουρας απάντησε, αλλά ο Πενταγιώτης ήταν και πάλι εύστοχος από τη γραμμή για το τελικό 49-56.

Για τους νικητές ο Πενταγιώτης είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, με 8/8 βολές, ο Βασιλείου 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μπίλλης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Λάκουρας είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λαμπρόπουλος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ.