29.4%
64.7%
35.3%
20.0%

To αήττητο των Phoenix Bums δείχνει να μην έχει τελειωμό. Στο ντέρμπι με τους Κενταύρους πήρα την νίκη ακόμα και με λειψή ομάδα σε σχέση με τους πάνοπλους αντιπάλους τους.

Το ματς ξεκίνησαν δυνατά οι Phoenix Bums και με τον Κουζοβουνά να βάζει 6 γρήγορους πόντους πήραν προβάδισμα. Η συνεργασίες Κορδονούρη- Μανώληκα και Ματλά- Παππά έφεραν το σκορ στο -3(7-4) πριν έρθει η ισοπαλία με τον τρίποντο του Κάκαρη. Οι Phoenix Bums είχαν την απάντηση στα pick n roll ή απλά στο τάισμα του Αντωνάτου(πάσες από Κουζοβουνά και Μοσκόφογλου). Οι 6 πόντοι του Λουρανδάκη όμως(ανάμεσα σε 2 δύσκολα επιθετικά ριμπάουντς) πήγαν το σκορ 15-17 υπερ των Κενταύρων.

Το δεκάλεπτο άνοιξε ο Μοσκόφογλου πριν το τρίποντο του Ρέντα και το drive του Ματλά. Αντωνάτος και Κουζοβουνάς σκόραραν, αλλά ο Κορδονούρης είχε τις άμεσες αντιδράσεις. Ένα τρίποντο και μία ασίστ στον Κάκαρη πήγαν το ματς στο 27-29. Ο ίδιος πάικτες έβαλε και το coast to coast πριν την λήξη του ημιχρόνου(27-31)

Η συνέχεια ανήκε στους Phoenix Bums. O Kοβάτσος μοίρασε στον Μοσκόφογλου, ο Λάσπας έβαλε ένα καλάθι μόνος του και ο Βερώνης σκόραρε ένα σουτ για να περάσουν μπροστά με 35-33. Ο Κορδονούρης το πάλεψε με ένα δύσκολο drive και μία καλή προσπάθεια μισού μπάσιμου αλλά ο πίνακας έγραψε 42-39.

Το κύκνειο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Βερώνη και εντυπωσιακό καλάθι του Λάσπα από ασίστ Μοσκοφόγλου καθώς έπεφτε ο πρώτος. Ο Ματλάς έβαλε ένα τρομερό coast to coast και η συνέχεια είχε τάπες. Μία από τον Κάκαρη δύο από τον Κοβάτσο. Το τρίποντο του 1ου από τα 8 μέτρα πήγε το σκορ στο 48-47, ωστόσο οι βολές τον Κουζοβουνά και Κοβάτσου έδωσαν την νίκη στους Phoenix Bums. Το τρίποντο του Κορδονούρη έγραψε το 53-50.

Ο Μοσκόφογλου(13π- 14ρ) ήταν ο MVP στον νήμα από τον Αντωνάτο(15π), ενώ Κορδονούρης (14π) έκανε ότι μπορούσε.