20.0%
50.0%
40.8%
22.2%

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στην Silver League πήραν οι Athens Supergrungers κόντρα στα Σφυριά με σκορ 64-53. MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Θεοδώρου ο οποίος είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι Supergrungers έδειξαν ότι αυτοί θα είναι τα “αφεντικά” στο ματς αφού χτιζοντας ένα σερί 15-0, με δράστες τους Αϊβαλιώτη, Ζήση, Χριστόπουλο και Θεοδώρου, πήραν γρήγορα μια διαφορά άνω των 10 πόντων και έβαλαν στην γωνία τα Σφυριά. Η περίοδος έληξε τελικά με 19-8.

Στην δεύτερη οι Supergrungers συνέχισαν τον καλό ρυθμό τους ανοίγοντας κι άλλο την διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 18, με τα Σφυριά να τα έχουν χαμένα στο ματς όπου με δυσκολία έβρισκαν πόντους. Η ποικιλία στο σκοραρισμα των Supergrungers έκανε το έργο των Σφυριών ακόμα πιο δύσκολο καθώς δεν αρκούσε να κλείσουν καλά 1-2 παίχτες, αλλά όλους τους 11 που είχαν στο ματς οι αντίπαλοι τους. Το ημίχρονο έληξε με 32-15.

Στην τρίτη περίοδο τα Σφυριά μπήκαν με άλλο αέρα. Ρουμπής και Τηλιγάδας έκαναν ένα 5-0 σερί και έδειξαν ότι τα Σφυριά δεν θα παραδώσουν τα όπλα τους έτσι εύκολα. Πίεσαν πολύ τους Supergrungers που έδειχναν να έχουν χάσει την αυτοσυγκεντρωση τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει μέχρι και στους 8,ομως και τις τρεις φορές που έπεσε εκεί η διαφορά οι Supergrungers έβρισκαν την λύση να την ανεβάζουν πάλι σε διψήφιο. Τελικό σκορ τρίτης 45-35.

Στην τέταρτη περίοδο, με τον πολύ καλό σε όλη τη διάρκεια του ματς Καραβά, έκαναν ένα γρήγορο 4-0 και έριξαν τη διαφορά στους 6. Οι Supergrungers απάντησαν με τους Κατσαμπάνη και Παπαδάκη στέλνοντας τη διαφορά πάλι στους 10. Απο εκείνο το σημείο και έπειτα δεν απειληθηκαν ξανά, δίνοντας μας το τελικό 64-53.

Περα από τον MVP Θεοδώρου σε καλή μέρα ήταν και ο Ζήσης ο οποίος έδωσε λύσεις όπου χρειάστηκε πόντους η ομάδα για να ξεκολλήσει στο σκορ. Από την άλλη, για τα Σφυριά, Κωνσταντινόπουλος και Καραβάς βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα.