28.0%
42.9%
39.6%
0.0%

Νικητές αναδείχθηκαν οι Miners στο παιχνίδι τους εναντίον των Χαμένων Ταλέντων έχοντας ένα προβάδισμα μικρό αλλά σταθερό από την αρχή του παιχνιδιού. MVP του ματς, κάνοντας καταπληκτική εμφάνιση ήταν ο Στάθης Παπαδόγιαννης, ο οποίος είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το ματς σε όλη του τη διάρκεια ήταν κλειστό με τους Miners να έχουν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του, με εξαίρεση το 5-4 που έγινε νωρίς στο ματς από τον Πενταγιώτη, το οποίο ήταν και το μόνο προβάδισμα που κατάφεραν να πάρουν τα Χαμένα Ταλέντα στο ματς. Από το 5-4 και μετά οι Miners έτρεξαν ένα σερί 4-9, με τους Παπαδόγιαννη, Ράπτη, Τζαβαρα και Τουμπακαρη να συμβάλλουν σε αυτό. Το σκορ έτσι έφτασε το 9-13 που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες ήταν ελάχιστα πιο ευστοχες. Οι Miners στο ξεκίνημα του δεκαλεπτου εχτισαν μια διαφορά 9 πόντων κάνοντας άλλο ένα καλό σερί που έφτασε στο 2-9 πηγαίνοντας το σκορ από το 11-13 στο 13-22 με τους σκόρερ για τους Miners να ποικιλουν. Η διαφορά αυτή κρατήθηκε σχεδόν μέχρι το τέλος αφού οι δύο ομάδες το πήγαιναν καλάθι-καλάθι μέχρι το 20-28 για να κλείσουμε τελικά ημίχρονο με 23-28 μετά από ένα εύστοχο τρίποντο του Βασιλείου για τα Χαμένα Ταλέντα.

Στην τρίτη περίοδο δεν είχαμε κάτι δραματικό. Οι Miners ήταν σε θέση οδηγού, ενώ από την άλλη τα Χαμένα Ταλέντα έκαναν ότι μπορούσαν. Οι άμυνες ήταν καλά διαβασμένες, αλλά ακόμα και όταν η μία έβαζε καλάθι η άλλη ομάδα είχε απάντηση. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους δύο πόντους όταν ο Βασιλείου έκανε το 31-33 όμως οι Miners πάλι βρήκαν τρόπο να ανοίξουν πάλι την διαφορά στους 6 με τους Μουμουρη και Τζαβάρα. Το τελικό 34-37 της περιόδου μας το έδωσε ο Δρακόπουλος βάζοντας ένα καλάθι ταυτόχρονα με την λήξη της.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Πενταγιώτη να βάζει 1/2 βολές και να μειώνει σε 35-37. Ο Παπαδόγιαννης έκανε άλλο ενα 0-4 σερί και πήγε το ματς στο 35-41 για να μειώσει ο Κολλιας με τρίποντο σε 38-41. Ένα ακόμη καλάθι του Παπαδόγιαννη για τους Miners έκανε το σκορ 38-43 ομως με άλλο ένα τρίποντο, από τον Μπόικο αυτή τη φορά, τα Χαμένα Ταλέντα έριξαν τη διαφορά πάλι στους δύο( 41-43). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Miners έτρεξαν ένα 3-11, καθαρίζοντας το παιχνίδι δίχως να αφήσουν ελπίδες στο τέλος για τον αντίπαλο τους, με τον πίνακα να γράφει το τελικό 44-51.

Πέρα από τον Παπαδόγιαννη σημαντική συνεισφορά είχε και ο Κωτσίδης. Για τα Χαμένα Ταλέντα ξεχώρισε ο Πενταγιώτης.