31.6%
54.2%
27.5%
17.4%

“Έπνιξαν” τον Αστέρα Ευελπίδων και κέρδισαν πολύ εύκολα οι Red-Dicolo με 47-66. MVP του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κρίκας ο οποίος είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Μόλις 3 δευτερόλεπτα αφότου έγινε το τζαμπολ βρήκαν σκορ οι Red-Dicolo με τον Μελέτη να παίρνει φάουλ σε προσπάθεια και να ευστοχεί στη μία από τις δύο βολές του. Ένα καλάθι του Λαουρδέκη ακολούθησε στο ματς για να γίνει το 0-3. Ο Μαγκώνης έβαλε τότε το πρώτο καλάθι στο ματς για τον Αστέρα, με τις δύο ομάδες όμως να δείχνουν πως δεν έχουν μπει ζεστά στο ματς και να σκοράρουν με δυσκολία. Λίγο αργότερα ο Ιορδανίδης και ο Κλωνάρης έδωσαν πόντους στους Red-Dicolo ενώ ενδιάμεσα είχε βάλει ένα τρίποντο ο Χαρτοκόλλης. Με το σκορ να έχει φτάσει στο 5-9, και ενώ ο Αστέρας έκανε μια στατική επίθεση, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Λαμπρόπουλου ο οποίος ευστοχησε σε ένα μακρινό τρίποντο ταυτόχρονα με τον ήχο του μπαζερ. Ο Κωνσταντίνος Κρίκας έκανε ένα 4-0 μετά από αυτό το τρίποντο κάνοντας το 8-13 που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Red-Dicolo ξεκίνησαν με ένα ιδανικό 5-0 από τους Γαρμπίδη και Γεωργακόπουλο και έστειλαν τη διαφορά στους 10. Ο Αστέρας όμως δεν άφησε αναπάντητο αυτό το σερί κάνοντας ένα δικο του το οποίο έφτασε το 7-0 με δράστες τους Λάκουρα και Λαμπρόπουλο. Σε εκείνο το σημείο ο Αστέρας κατέρρευσε. Δέχτηκε ένα 9-0 που τον έβαλε στο – 12 και τα πράγματα είχαν αρχίσει να γίνονται πολύ δύσκολα. Το ημίχρονο έκλεισε με 22-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Red-Dicolo επνιξαν ακόμα περισσότερο τον Αστέρα. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13. Κάθε καλάθι που έβαζε ο Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο είχε απάντηση από τους περσινούς πρωταθλητές στο Summer League. Κυρίως με δράστη τον Κώστα Κρίκα οι Red-Dicolo έβρισκαν πόντους και χωρίς ιδιαίτερο άγχος έφτασαν στη νίκη, έχοντας μάλιστα την πολυτέλεια να κάνουν rotation στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεκουράζοντας αρκετούς από τους βασικούς τους παίχτες. Στο τέλος του ματς ο πίνακας έγραψε 47-66.

Περα από τον Κωνσταντίνο Κρίκα, καλό ματς έκαναν και οι Γαρμπίδης και Γεωργακόπουλος. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Λάκουρας και ο Λαμπρόπουλος έκαναν καλή εμφάνιση.