15.4%
52.9%
44.7%
12.5%

Νίκη κόντρα στην λογική πήραν οι Coffeewaukee Bugs εναντίον των Ξεφτιλάιζερς με 52-48. MVP του αγώνα ήταν ο Μανώλης Πετρέλλης ο οποίος είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και ήταν πολύ καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του.

Στην πρώτη περίοδο ξεκινήσαμε με τρία εύστοχα τρίποντα. Το ένα το έβαλε ο Πετρέλλης ο οποίος άνοιξε και το σκορ στο ματς αλλά απάντησαν άμεσα οι Τυπάλδος και Στραβοσκούφης για να δώσουν προβάδισμα με 3-6. Στη συνέχεια ο Τυπάλδος συνεχισε να βομβαρδίζει πίσω από τα 6,75 αλλά οι Καπερώνης και Χαραλαμπόπουλος δεν άφησαν τους Ξεφτιλάιζερς να ξεφύγουν. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 13-17.

Στην δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν πολύ χαμηλό και αυτό ήταν κάτι που ευνόησε τους Coffeewaukee Bugs. Οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να βάλουν μόλις 4 πόντους, ενώ δέχτηκαν 9 και κάπως έτσι έχασαν το προβάδισμα τους. Ημίχρονο κλείσαμε με 22-21 υπέρ των Coffeewaukee.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή της δεύτερης. Οι ομάδες επιθετικά είχαν πάρει φωτιά. Καπερώνης και Βελαέτης έκαναν ένα γρήγορο 7-0 το οποίο δεν άφησε αναπάντητο ο Τυπάλδος μαζί με τον Καζά. Στη συνέχεια ο Πετρέλλης εκμεταλλευτευτηκε την κούραση των Ξεφτιλάιζερς και με βοήθεια τα καλά τρεξιματα τους Τσομπάνογλου χρεωθηκε με μπόλικες ασίστ. Ο Τυπάλδος όμως, έχοντας ελάχιστες βοήθειες από τους συμπαίκτες του στο σκοραρισμα, κρατούσε τους Ξεφτιλάιζερς σε απόσταση αναπνοής. Κλείσαμε την τριτη περίοδο με σκορ 38-35.

Στην τέταρτη οι Καζάς και Τυπάλδος έβαλαν σε θέση οδηγού την ομάδα τους κάνοντας ένα 4-0. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ. Μεχρι να μπούμε στο τελευταίο τριλεπτο μία έπαιρνε προβάδισμα ο ένας και μία ο άλλος. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Πετρέλλης, ενώ έληγε ο χρόνος επίθεσης της ομάδας του, έβαλε ένα φοβερό Buzzer beater τρίποντο από πολύ μακρυά και έβαλε μπροστά τους Coffeewaukee. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα τους και έτσι φτάσαμε στο τελικό 52-48.

Περα από τον Πετρέλλη, πολύ καλό ματς έκανε επίσης ο Τσομπάνογλου, ενώ και ο Βελαέτης έβαλε κάποιους σημαντικούς ποντους, όπως αποδείχτηκε, για την ομάδα του. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Τυπάλδος έσπασε τα κοντέρ αλλά οι απουσίες που είχε η ομάδα τους ήταν εμφανείς.