27.8%
0%
0%
0%

Με δύο βολές του Καλκούνου 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι Gunners κέρδισαν τον Άρειο Πάγκο για τη 2η αγωνιστική της Rising. Ο Άρειος Πάγκος, που βρέθηκε πίσω και με 13 πόντους στην επανάληψη, είχε καταφέρει στα 13 δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει με τρίποντο από τα 8 μέτρα του Μαυρόπουλου, αλλά οι Gunners είχαν την τελευταία λέξη σε ένα πολύ όμορφο ματς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστό με συνεχείς ισοπαλίες για τις δύο ομάδες, αφού Μαυρόπουλος και Λιόλιος απ’ τη μία και Καρτέρης με Σέρφα απ’ την άλλη, είχαν φέρει τον αγώνα στο 3-3, 6-6 και 11-11. Ο Καρτέρης έκανε το 11-14, με τον Άρειο Πάγκο να μειώνει, αλλά τους Gunners να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 14-18 με τρίποντο του Καρτέρη στην εκπνοή. Στη 2η περίοδο ο Κούτρης πήγε την ομάδα του στο 14-22, με τον Τάγαρη να κάνει στο 16-24. Ο Άρειος Πάγκος με τον Αθανασόπουλο και τον Λιολιο μείωσε σε 20-24, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Καλκούνο στο 20-27.

Στην επανάληψη ο Άρειος Πάγκος ασφυκτιούσε στην άμυνα των Gunners στην 3η περίοδο. Πέτυχε μόλις 3 πόντους στο δεκάλεπτο με ένα εντός παιδιάς καλάθι του Λιόλιου. Οι Gunners κατάφεραν 8 πόντους στους αντιπάλους τους με τον Κούτρη και τον Τάγαρη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 23-35, ενώ λίγο νωρίτερα η ομάδα τους είχε πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 22-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος ξεκίνησε μια μεγάλη αντεπίθεση, με τον Μαυρόπουλο, τον Αθανασόπουλο και τον Λιόλιο κατάφερε να μειώσει σε 30-37, για να απαντήσει ο Σέρφας για το 30-39. Ο Μαυρόπουλος με τον Λιόλιο μείωσαν σε 35-39, για να έρθει ο Σαμοΐλης για το 37-41. Ο Καλκούνος με τον Καρτέρη απάντησαν για το 37-46 της ομάδας τους, Αλλά ο Αθανασόπουλος και στη συνέχεια ο Σαμοΐλης με 5 μαζεμένους πόντους έφεραν το ματς στο 45-47. Ο Άρειος Πάγκος έχασε δύο ευκαιρίες για προσπέρασμα ή ισοφάριση, με τους Gunners να αστοχούν κι αυτοί για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό.

Εκεί ο Τάγαρης έγραψε το 45-48 για την ομάδα του στο 19 δευτερόλεπτα, με τον Μαυρόπουλο να πετυχαίνει τρομερό τρίποντο στα 13 δευτερόλεπτα από τα 8 μέτρα για την ισοπαλία, 48-48. Οι Gunners είχαν την επίθεση, κέρδισαν φάουλ, ο Καλκούνος στα 4 δευτερόλεπτα είχε 2/2 βολές, με τον Παπαγεωργίου να βγάζει άμυνα στο 1 δευτερόλεπτο και από την επαναφορά στη baseline ο Άρειος Πάγκος αστόχησε σε τρίποντο νίκης στην εκπνοή!

Για τους νικητές ο Καρτέρης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σέρφας 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Τάγαρης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες και ο Καλκούνος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τον Άρειο Πάγκο ο Μαυρόπουλος είχε 17 πόντους, ο Λιόλιος 13, ο Αθανασόπουλος 9 πόντους, 16 ριμπάουντ.