36.0%
55.6%
25.0%
15.8%

Νίκη κάνοντας ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα πήραν οι Drafts κόντρα στους Μπίρι Μπίρι με 47-44. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Τάγαρης ο οποίος είχε 11 πόντους, 19 ριμπάουντ (7-12),6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Λίγο μετά το ξεκίνημα της πρώτης περιόδου ο Ευαγγελίδης βάζοντας ένα καλάθι και λίγο αργότερα 1/2 βολές έκανε το 0-3 για τους Μπίρι Μπίρι. Απάντηση ήρθε από τον Ζαχαρόπουλο, ο οποίος κέρδισε ένα φάουλ για τρεις βολές, από τις οποίες δεν έχασε καμία και έτσι ισοφάρισε το ματς σε 3-3, για να έρθει και λίγο αργότερα ο Καούνης και να δώσει προβάδισμα στους Drafts κάνοντας το 5-3. Σειρά για ένα 5-0 είχαν οι Μπίρι Μπίρι με δράστες τους Καλάκο και Ευαγγελίδη για να πάρουν ξανά προβάδισμα με 5-8. Το τελικό 9-11 της περιόδου σημειώθηκε από δύο καλάθια του Τάγαρη και ένα τρίποντο του Μικράκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Drafts βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Έτρεξαν ένα σερί που έφτασε το 11-2 έχοντας ως δράστες τους Φλούδα, Τάγαρη και Καούνη και κάπως έτσι πήραν προβάδισμα με το σκορ να φτάνει το 20-13. Ένα τρίποντο του Καλάκου λίγο αργότερα έριξε το ματς στους 4, με τον πίνακα να γράφει 20-16. Το τελικό 22-16 της περιόδου το σημείωσε ο Καούνης με ένα διποντο.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιοδου ήταν ένα κόντρα σενάριο σε αυτό που έδειξαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ήταν σειρά των Μπίρι Μπίρι δηλαδή να “ματώσουν” το αντίπαλο διχτάκι κάνοντας ένα 10-0 με 8 πόντους του Ευαγγελίδη και δύο ακόμα από τον Μικράκη για να πάει το σκορ στο 22-26. Ένα 4-0 των Drafts λίγο αργότερα, με σκόρερ τους Καούνη και Μπάρη έδωσε την ισοφαριση κάνοντας το 26-26,σπάζοντας έτσι και το τρελό σερί των Μπίρι Μπίρι. Μέχρι το τελικό 34-35 δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους Μπίρι Μπίρι. Έκαναν ένα 6-0 σερί και βρέθηκαν να κερδίζουν με 34-41. Εκεί το σκορ πάγωσε για 2-3 λεπτά , κάτι που θεωρητικά συμφερε τους Μπίρι Μπίρι που ήταν μπροστά εκείνη τη στιγμή. Υπολογιζαν όμως χωρίς τον ξενοδόχο, που στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Ζαχαρόπουλος ο οποίος έβαλε δύο σερί τριποντα κάνοντας το 40-41,ενω ήρθε ακόμα ένας ποντος για τους Drafts από τον Τουρλούκη για να έρθει το ματς στα ίσα (41-41). Σε εκείνο το σημείο ο Ευαγγελίδης έβαλε ένα τρίποντο το οποίο έδωσε ξανά προβάδισμα στους Μπίρι Μπίρι με 41-44, ενώ θέλαμε 2.15 για να τελειώσει το ματς. Ο Ζαχαρόπουλος όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση απάντησε στον Ευαγγελίδη και έκανε το 44-44. Το ματς από εκεί και πέρα έγινε ροντέο. Ο Ευαγγελίδης αστοχησε σε ένα τρίποντο στην επόμενη επίθεση. Ο Τάγαρης έκανε λάθος πάσα για τους Drafts και έδωσε ευκαιρία για έναν αιφνιδιασμό στους Μπίρι Μπίρι, που ούτε αυτός έφερε καλάθι με 1.05 να μένει στον χρόνο. Στην επόμενη επίθεση αποφάσισαν να παίξουν πιο ήρεμα οι Drafts και με ωραία συνεργασία από τους Σιώκη και Φλούδα πέρασαν μπροστά κάνοντας το 46-44 με σκόρερ τον δεύτερο και ενώ θέλαμε 48 δευτερόλεπτα για λήξη. Οι Μπίρι Μπίρι αστόχησαν σε ένα τρίποντο που επιχειρησαν στην επόμενη επίθεση τους. Στο ματς έμεναν 32 δευτερόλεπτα και την κατοχή την είχαν οι Drafts. Κάποια δευτερόλεπτα πριν χτυπήσει το μπαζερ για το 24αρι τους σουταραν ένα τρίποντο το οποίο δεν μπήκε αλλά από από μηχανής Θεός Τάγαρης πήρε επιθετικό ριμπάουντ,οι Drafts άλλαξαν γρήγορα κάποιες πάσες για να φάνε όσο πιο πολύ χρόνο μπορούσαν. Με 5 δευτερόλεπτα να μένουν ο Σιώκης θα πάει για βολές και θα βάλει 1/2 κάνοντας το 47-44. Το τελευταίο σουτ στον λίγο χρόνο που απεμενε το πήρε ο Ευαγγελίδης όμως ήταν άστοχο.

Πέρα από τον Τάγαρη, παίχτης κλειδί ήταν και ο Ζαχαρόπουλος για τους νικητές καθώς σκόραρε σε πολύ σημαντικά σημεία στο παιχνίδι. Για τους Μπίρι Μπίρι ξεχώρισαν οι Ευαγγελίδης και Μικράκης.