15.8%
84.6%
21.3%
28.0%

Οι Carnavaliers ήταν οι νικητές στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στις Ακαδημίες Red-Dicolo με 39-52. MVP του αγώνα ήταν ο Σάκης Καλόγηρος ο οποίος είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με ένα 0-4 για τους Carnavaliers με δύο καλάθια από τον MVP Καλόγηρο. Η ουσιαστική αντεπίθεση των Ακαδημιών σε αυτό το 0-4 ήρθε μετά από δύο εύστοχες βολές του Κομμάτα, με ένα διποντο του Αντωνίου και ένα τρίποντο του Θειακούλη για να πάρουν προβάδισμα για πρώτη φορά οι περσινοί πρωταθλητές της κατηγορίας με 7-6. Μέχρι το 9-10 οι ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι, επομένως το προβάδισμα πήγαινε από την μία ομάδα στην άλλη. Σε εκείνο το σημείο όμως ήταν που ξεσπασαν με δύο τρίποντα οι Carnavaliers και έκλεισαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα 7 πόντων με τον πίνακα να γράφει 9-16.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε τόσο ιδανικά όσο τελείωσε η πρώτη για τους Carnavaliers. Ένα τρίποντο από τον Καλόγηρο έστειλε το ματς στο +10 για πρώτη φορά και έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στην ομάδα του. Θειακούλης και Ανδρίκος έγραψαν από ένα καλάθι αντίστοιχα για τις ομάδες τους με το σκορ να γίνεται 11-22 και να αρχίζει ένα ξέσπασμα που έφτασε το 7-1 για τις Ακαδημίες με αποτέλεσμα να ρίξουν την διαφορά από τους 11 στους 5 πολύ γρήγορα. Το τελικό 19-25 της περιόδου μας το έδωσε ο Πασχαλίδης με ένα διποντο και ο Θειακούλης με μια βολή.

Το σενάριο στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι Carnavaliers έμοιαζαν καλοδιαβασμενοι και έτοιμοι να αντιμετωπισουν κάθε προσπάθεια των Ακαδημιών να μειώσουν. Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε πάλι στους δέκα με ένα καλάθι που έβαλε ο Καλόγηρος για το 23-33 για να κλείσουμε την περίοδο τελικά με 27-36.

Η τέταρτη περίοδος ήταν αυτή που αναμενόταν να τα δώσουν όλα οι Ακαδημίες. Με ένα 10-4 με δράστες κυρίως τους Κατσιάπη και Αντωνίου έφτασαν το σκορ στο 37-40 όμως σε εκείνο το σημείο μπήκε ο Ανδρίκος στο ματς και ώθησε την ομάδα τους σε ένα 12-0 που σκότωσε τον αντίπαλο. Το σκορ έτσι έφτασε το 37-52, κάτι που σκότωσε τις Ακαδημίες που το μόνο που έκαναν ήταν να βάλουν ακόμα δύο πόντους, να μειώσουν στο 39-52 και να κάνουν την πρώτη τους ήττα στην σεζόν.

Πέρα από τον MVP Καλόγηρο, σημαντική συνεισφορά είχαν και οι Ανδρίκος και Κομμάτας. Από την άλλη, για τις Ακαδημίες Red-Dicolo, καλό ματς έκαναν οι Θειακούλης και Αντωνίου.