15.0%
50.0%
47.4%
14.3%

Σε έναν αγώνα όπου οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο και κυριάρχησαν στο μεγαλύτερό διάστημά του, οι Ζαππατίστας του Νικολάου πήραν το 3ο ροζ φύλλο τους φέτος, με τον Μπαρμπερίδη να έχει 20 πόντους και τον Χουλιάρα 12 κόντρα στους Μ.Κ.Ο. που προδόθηκαν εντελώς από το μακρινό σουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ζαμπέτη και τον Μπαρμπερίδη να σκοράρουν για να απαντήσουν ο Αγγελακάκης με τον Βιδάλη. Ο Κιτσαντάς έφερε την ομάδα του στο 6-6, με τον Βιδάλη να κάνει αδιανόητο πρώτο ημίχρονο (16 πόντοι με 8/12 δίποντα) και να κρατά μπροστά την ομάδα του. Ο Μαρσέλλος με τον Βαχαβιώλο σκόραραν για το 11-16, με τον Χουλιάρα και τον Τσουράπη να απαντούν για το 15-16 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αγγελακάκης με τον Σωτηρόπουλο σκόραραν για να κρατήσουν τους Μ.Κ.Ο. μπροστά, με τον Χουλιάρα και τον Μπαρμπερίδη να απαντούν για το 23-21. Ο Βιδάλης συνέχιζε το βιολί του, αλλά ο Κιτσαντάς με τον Τσουράπη έγραψαν το 28-23 για τους Ζαππατίστας. Βιδάλης και Βαχαβιώλος ήταν εκεί για το 28-27, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κιτσαντά και (ποιον άλλο;) τον Βιδάλη στο 31-29.

Στην επανάληψη οι Ζαππατίστας έδωσαν σεμινάριο άμυνας, ιδίως στην 3η περίοδο, όταν και κράτησαν τους Μ.Κ.Ο. στους 5 πόντους με 2 σουτ εντός παιδιάς εύστοχα σε όλο το δεκάλεπτο. Ακόμα μεγαλύτερο παράσημο ήταν το γεγονός ότι ο Βιδάλης στην επανάληψη από την ασφυκτική πίεση των Ζαππατίστας κατάφερε να κάνει μόνο ένα σουτ όλο κι όλο! Ο Μπαρμπερίδης με τον Παπαντωνίου έφεραν την ομάδα τους στο 39-31, με τον Αγγελακάκη και τον Μάιννα να απαντούν, πριν έρθει ξανά ο Μπαρμπερίδης, με τον Ζαμπέτη αυτή τη φορά, για το 45-34 στο τέλος της περιόδου. Οι Ζαππατίστας είχαν χτίσει διψήφια διαφορά με τον Μπαρμπερίδη να σκοράρει και στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για το 47-34. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες έπαιξαν απίστευτα σκληρές και πετυχημένες άμυνες, εξουδετέρωσαν σχεδόν πλήρως η μία την άλλη μέχρι περίπου 1:20 πριν το τέλος (54-40 εκεί με επιμέρους 7-6 σε 8 λεπτά).

Όμως, ό,τι έχτιζαν οι Μ.Κ.Ο. πίσω, το πετούσαν στα σκουπίδια μπροστά, αφού τα τρίποντα τους πρόδωσαν, μιας και αστόχησαν στα πρώτα 12 που επιχείρησαν στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Ο Χουλιάρας με τον Ζαμπέτη από τις βολές έφεραν το ματς στο 50-37, με τον Βαχαβιώλο να απαντά για το 50-40. Με τον Μπαρμπερίδη οι Ζαππατίστας πήγαν στο 54-50, για να έρθει τότε το πρώτο τρίποντο των Μ.Κ.Ο. στο δεύτερο ημίχρονο από τον Μαρσέλλο, 54-43. Ο Παππάς μετά από άστοχη επίθεση των Ζαππατίστας έγραψε κι άλλο τρίποντο για το 54-46 στο λεπτό, με τους Μ.Κ.Ο. να έχουν ευκαιρία αμέσως μετά να πλησιάσουν κι άλλο, αλλά το ντράιβ που επιχείρησαν ήταν άστοχο. Έτσι, φτάσαμε στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα, με τον Παππά να σκοράρει το τελικό 54-48 από μια παρατημένη μπάλα σε τέλος επίθεσης των Ζαππατίστας.

Για τους νικητές ο Μπαρμπερίδης είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χουλιάρας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ζαμπέτης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Μ.Κ.Ο. ο Βιδάλης είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σωτηρόπουλος 8 πόντους και 4 ασίστ.