25.8%
61.1%
32.0%
44.4%

Νικητές στην παράταση αναδείχθηκαν οι Πασατέμπο Kings στο παιχνίδι τους εναντίον της Partyzan. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Γρηγορακάκης ο οποίος, πέρα από το ότι είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ήταν και αυτός που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με 2/2 βολές λίγο πριν το φινάλε.

Το ματς ξεκίνησε με βομβαρδισμό τριπόντων και για τις δύο ομάδες. Ο Χριστοδούλου ήταν αυτός που το ξεκίνησε, βάζοντας 2 σερί για να κάνει το 6-0. Απάντηση έδωσε ο Γεωργιάδης μειώνοντας σε 6-3,ομως ο Μπάκας έβαλε ακόμη ένα τρίποντο και έκανε το 9-3. Αμέσως μετά από το τρίποντο του Μπάκα, η Partyzan έβαλε 2 τριποντα ισοφαριζοντας σε 9-9. Μια βολή του Μπάκα έδωσε ξανά προβάδισμα στους Πασατέμπο με 10-9, όμως ο Γεωργιάδης βάζοντας ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 10-12 και έδωσε προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος η Partyzan. Μερικοί πόντοι από Βλάχο και Μπάκα για τους Πασατέμπο από την μία και από τους Αλεξόπουλο και Γεωργιάδη από την Partyzan μας έδωσαν το τελικό 15-18 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο δεν είχαμε κάτι διαφορετικό. Οι δύο ομάδες απειλούσαν κυρίως από μακρυά. Επαφές και φάουλ σχεδόν δεν υπήρχαν στο παιχνίδι. Μπάκας, Γρηγορακάκης και Χριστοδούλου συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό και να βάζουν πόντους που κρατούσαν τους Πασατέμπο κοντά στο σκορ, αφού το προβάδισμα δεν το άφηνε με τίποτα η Partyzan ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω κάποια στιγμή με 29-27. Τσάλας, Γεωργιάδης και Σιδηρόπουλος έτρεξαν ένα 2-9 και μας έδωσαν το τελικό 31-36 της περιόδου.

Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη από πλευράς ευστοχιας. Και οι δύο ομάδες έπαιρναν πολύ δύσκολα πόντους. Λίγο πιο δύσκολα η Partyzan αφού έβαλε μόνο τρεις σε όλη την περίοδο. Οικονομοπουλος, Βλάχος και Γρηγορακακης έβαλαν συνδυαστικά 10 πόντους στην περίοδο δίνοντας έτσι προβάδισμα στην ομάδα τους με 41-39 για να μπουν στην τέταρτη έχοντας κεφάλι στο σκορ.

Στην τελευταία πήγαινε πόντο πόντο. Γρήγορα πήρε προβάδισμα με ένα 0-4 η Partyzan όμως οι Χριστοδούλου και Μπάκας δεν τους άφηναν να ξεφύγουν. Το σκορ ήταν 48-49, ο Σιδηρόπουλος τότε ανέλαβε να πάρει την επίθεση για την Partyzan και έχοντας κρύο αίμα έδωσε αέρα τριών πόντων κάνοντας το 48-51. Ο Χριστοδούλου δεν το άφησε έτσι αυτό βάζοντας στην αμέσως επόμενη φάση ένα τρίποντο που έκανε το 51-51. Με 53 δευτερόλεπτα να μένουν ο Σιδηρόπουλος πήρε άλλη μια επίθεση για την Partyzan γράφοντας το 51-53. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γρηγορακακης μπήκε για μια διείσδυση, πήρε φάουλ ψηλά και πήγε για βολές. Βάζοντας 2/2 ισοφάρισε το ματς με 43 δευτερόλεπτα να μένουν στον χρόνο. Ο Τσάλας στην επόμενη επίθεση εκανε κακή πάσα την οποία έκλεψε ο Μπάκας. Με 7 δευτερόλεπτα να μένουν τώρα οι Πασατέμπο θα κάνουν μια διεκδικησιμη επαναφορά, η μπάλα θα καταλήξει εκτός ορίων και η κατοχή θα πάει στην Partyzan. Με 1.2 δευτερόλεπτα να μένουν θα πάρουν time out. Την επίθεση ανέλαβε ο αρχηγός επιχειρώντας ένα σουτ δύο πόντων το οποίο ήταν αστοχο και μας πήγε στην παράταση.

Στην παράταση οι Πασατέμπο Kings φάνηκαν να έχουν παραπάνω ενέργεια και ανάσες. Μέχρι το 57-57 πήγαιναν μαζί αλλά από εκεί και πέρα οι Χριστοδούλου, Οικονομόπουλος και Γρηγορακάκης σκότωσαν την Partyzan πηγαίνοντας το σκορ στο 66-57. Το τελικό 67-60 μας το έδωσε ο Γεωργακόπουλος με ένα τρίποντο και ο Γρηγορακάκης βάζοντας μια βολή.

Πέρα από τον Γρηγορακάκη, καταπληκτικοί στο ματς ήταν και οι Χριστοδούλου και Μπάκας. Για την Partyzan καλή εμφάνιση έκαναν οι Γεωργιάδης και Σιδηρόπουλος.