17.6%
44.4%
43.5%
31.6%

4 λεπτά χρειάστηκαν για να κριθεί ο νικητής στο ματς του Σαββάτου στην Αγία Βαρβάρα. Οι Remal Madri αντιμετώπισαν τους Ατάλαντους και οι πρώτοι πήραν το ροζ φύλλο μετά από ένα ματς πόντο-πόντο.

Το ματς άρχισε ο αρχισκόρερ των Ατάλαντων, Σουβλέρης, με τρίποντο. Αυτό απαντήθηκε λίγο αργότερα από τον Γρηγορόπουλο για το 7-6. Ο Σουβλέρης ζεστάθηκε και έλα σκοράροντας 5 ακόμα καλάθια(το ένα τρίποντο), ενώ για τους αντιπάλους ο Χαραλαμπόπουλος έβαζε τα πρώτα κρίσιμα σουτ στο ματς. Η είσοδος του Κολοκούρα έδωσε ένταση στους Remal Madri και ο ίδιος σκόραρε καλάθι και φάουλ.(23-20)

Ο Χαραλαμπόπουλος ,ζεστός πλέον, έβαλε το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου που απαντήθηκε από τον Κτενίδη μετά από πάσα του Αθανασάκου. Η ωραία προσπάθεια του Παπακωνσταντίνου για τους Remal Madri έφερε την ισοπαλία(26-26), όμως Μπούσουλας και Σουβλέρης έκανα το σκορ 31-26. Η συνεργασία Γρηγορόπουλου Χαραλαμπόπουλου και οι βολές Πετράκη(που έκανε και μπλοκ) και Σαγιάκου έδωσαν πάλι ισοπαλία στο ματς. Το τέλος του ημιχρόνου ανήκε σε αυτούς με το coast to coast Χαραλαμπόπουλου και την συνεργασία Γρηγορόπουλου Σαγιάκου να σφραγίζουν το +6, 33-39.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με τρίποντο του Σουβλέρη, δίποντο του ιδίου και σκορ από τον Κτενίδη για το 40-39, ενώ λίγο αργότερα έβαλε και ο Μπούσουλας ένα τρίποντο. Και ενώ το ισόπαλο σκορ έδειχνε να μένει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ο Ξυγκάκης έβαλε τρίποντο, έκανε κλέψιμο και μοίρασε την πάσα στον Σουβλέρη για το καλάθι της λήξης.(55-51)

Κάπου εκεί ο Μανίνας ανέλαβε δράση μειώνοντας στον πόντο με δικό του τρίποντο και ο Χαραλαμπόουλος έβαλε ένα ακόμα ντράιβ για το +1. Ο Ντάλλας όμως ήταν εκεί για τους Ατάλαντους και έβαλε από επιθετικό ριμπάουντ το δίποντο, γεγονός που απαντήθηκε και πάλι από τον Μανίνα. 4 και πλέον λεπτά πριν την λήξη οι Ατάλαντοι με ζώνη οδήγησαν στο λάθος τους αντιπάλους τους και ενώ είχαν το momentum ο Σαγιάκος έκανε μπλόκ και σκόραρε με coast to coast, o Γρηγορόπουλος πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε ακόμα δύο πόντους και το +3 ήταν γεγονός(66-69). Οι Ατάλαντοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν και άρχισαν να στένουν στις βολές τους Remal Madri. Ενώ δεν είχαν απόλυτα ποσοστά όμως στις βολές οι Ατάλαντοι αδυνατούσαν να πάρουν ριμπάουντ. Έτσι Χαραλαμπόπουλος, Σαγιάκος, Μανίνας, Γρηγορόπουλος και Κολοκούρας έβαλαν καλάθια στην μεγάλη νίκη με 66-74.

Πολλοί οι σκόρερ για τους νικητές. MVP  o Xαραλαμπόπουλος με 19πόντους,11 ριμπαουντς, 5 κλεψίματα και από κοντά ο Γρηγορόπουλος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Μανίνας, Παπακωνσταντίνου και Σαγιάκος ήταν διψήφιοι. Από τους Ατάλαντους ο Σουβλέρης έκανε πάλι μεγάλη εμφάνιση με 33 πόντους.