33.3%
43.8%
18.8%
17.6%

Οι HPV έσπασαν το αήττητο των Tomahawks, κάνοντας καταπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, κερδίζοντας με 34-50. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σπυρόπουλος ο οποίος είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την αρχή έδειξαν οι HPV ότι αυτοί θα είναι τα αφεντικά στο ματς. Ο Τσαουσης έδωσε προβάδισμα βάζοντας το πρώτο καλάθι στον αγώνα αλλά ο Σπυρόπουλος απάντησε με τρίποντο κάνοντας το 2-3. Ο Μεξας έβαλε δύο βολές και έδωσε ξανά προβάδισμα στους Tomahawks όμως ο Σπυρόπουλος το πήρε πάλι πίσω για τους HPV βάζοντας ακόμη ένα τρίποντο (4-6). Οι HPV έκαναν ένα σερί 2-15(αν υπολογίσουμε και το τρίποντο του Σπυρόπουλου που τους έδωσε προβάδισμα) και ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο που έληξε με 6-18. Πέρα από τον Σπυρόπουλο, ο Ναούμης, ο Στάμου και ο Πελοπίδας σκοραραν επίσης στην περίοδο.

Στην δεύτερη ο επιθετικός ρυθμός των HPV έπεσε αλλά η άμυνα τους παρέμεινε το ίδιο αποτελεσματική. Τους 7 πόντους που σκοραραν οι Tomahawks στο δεκάλεπτο τους έβαλε όλους ο Μέξας. Οι HPV συνέχισαν να έχουν ποικιλία στο σκοραρισμα. Αυγερης, Πελοπίδας, Ναούμης και Σπυρόπουλος έβαλαν τους 8 συνολικά πόντους των HPV. Ημίχρονο κλείσαμε με 13-26.

Στην επανάληψη ο καλός ρυθμός των HPV συνεχίστηκε. Η διαφορά ανέβαινε διαρκώς, φτάνοντας μέχρι και τους 17 στο τρίτο δεκάλεπτο όταν το σκορ έγινε 18-35 αλλά και στο τελικό της περιόδου που ήταν 21-38. Στην τέταρτη έφτασε μέχρι και τους 20 όταν το σκορ έγινε 24-44. Τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 34-50.

Πέρα από τον Σπυρόπουλο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Στάμου. Για τους Tomahawks ο Μέξας παλευε σχεδόν μόνος κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση.