12.5%
33.3%
37.7%
8.0%

Οι The Saints ήταν νικητές στο παιχνίδι τους με τον Αρειο Πάγκο, σε ένα δραματικό ματς, με 52-53. MVP του αγώνα ήταν ο Μαλινδρέτος ο οποίος είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ παγωγική και για τις δύο ομάδες. Ο Μαυρόπουλος άνοιξε λογαριασμό στο ματς κάνοντας το 3-0, για να έρθει γρήγορα ο Μαλινδρέτος και να βάλει 4 πόντους για να δώσει προβάδισμα στους Saints με 3-4. Ο Λιόλιος έδωσε άλλο ένα προβάδισμα στον Άρειο Πάγκο με 5-4. Σε εκείνο το σημείο οι Saints πάτησαν γκάζι και με δράστες τους Μαλινδρέτο, Δαγκλή και Λαζαρίδη έτρεξαν ένα 0-10 και έκαναν το 5-14. Σε εκείνο το σημείο οι ρολόι αντιστραφηκαν. Ο Αρειος Πάγκος θα κάνει ένα 13-2 μέχρι το τέλος της περιόδου, παίρνοντας πόντους από Μαριόλη, Αργύρη, Αθανασόπουλο και Μαυρόπουλο, για να φτάσουμε στο τελικό 18-16 της περιόδου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Άρειος Πάγκος συνέχισε το ίδιο δυναμικά. Έτρεξε ένα σερί 11-2 και πήγε το ματς στο 29-18. Δράστες αυτού του σερί ήταν οι Σαμοΐλης, Μαυρόπουλος και Αθανασόπουλος. Οι The Saints όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια τους. Ξύπνησαν, και με σκόρερ κυρίως τους Δαγκλή και Μαλινδρέτο έκαναν ένα 2-12 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για να φτάσουμε στο τελικό 31-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πιεζαν η μία την άλλη. Διαφορά δεν μπορούσε να πάρει κανείς. Σαμοΐλης, Αργύρης και Αθανασόπουλος έβαζαν πόντους από την μία, Καλογεροπουλος, Καραγιάννης και Δαγκλής απαντούσαν από την άλλη. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με 48-45.

Στην τέταρτη τα πράγματα ήταν πολύ σφιχτά. Άγχος και κούραση επικρατούσε στο γήπεδο. Ο Μαλινδρέτος μείωσε σε 48-47 για να έρθει ο Μαυρόπουλος και να κάνει το 49-47 βάζοντας μια βολή. Το 49-49 το έκανε και πάλι ο Μαλινδρέτος όμως ο Άρειος πάγκος βάζοντας ακόμα μια βολή, αυτή τη φορά με τον Μαριόλη, πήρε ξανά προβάδισμα με 50-49. Λίγο αργότερα ο Δαγκλής έβαλε δύο πόντους και έδωσε κεφάλι στο σκορ στους Saints με 50-51,αλλα ο Σαμοΐλης με ένα δίποντο το πήρε πίσω κάνοντας το 52-51. Το τελικό 52-53 διαμορφώθηκε από τον Λαζαρίδη. Μοιραίος παίχτης του παιχνιδιού ήταν ο Λιόλιος ο οποίος έχασε την τελευταία επίθεση του ματς μετά από κλεψιμο στην επαναφορά των Saints και ενώ εμέναν 6 δευτερόλεπτα.

Πέρα από τον Μαλινδρέτο, εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Δαγκλής. Για τον Άρειο Πάγκο καλό ματς έκανε ο Σαμοΐλης.