27.8%
38.5%
34.7%
50.0%

H πολύ καλή εμφάνιση του Φωκιανού δεν ήταν αρκετή για να κερδίσει τους πρωταθλητές Dirtus Bologna. Οι νικητές ήταν μπροστά σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα παρόλα αυτά δεν ξεπερνούσε η διαφορά τους 10 πόντους εύκολα.

Ο Ράνης ξεκίνησε εκπληκτικά τον αγώνα για την Dirtus Bologna. Πάσα στον Πία για το πρώτο καλάθι, coast to coast και 1/1 βολές. Οι αντίπαλοι είδαν σκορ μετά από αυτά με το δίποντο του Ρίπη, όμως η Dirtus Bologna ήταν καταιγιστική φτάνοντας γρήγορα το12-4 με τρίποντο του Παπαδόπουλου το οποίο απαντήθηκε άμεσα με τον ίδιο τρόπο από τον Παντελεάκη. Πριν το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου από τον Ακράτο ο Χαλκιάς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα επιθετικά σκόραρε από την αγαπημένη του θέση, τα 6.75.(19-12)

Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Καραγιάννη να βάζει καλάθι και φάουλ από δικό του ριμπάουντ και τον Γρίβα για τον Φωκιανό να σκοράρει με μισό μπάσιμο. Η ομαδικότητα της Dirtus Bologna έδωσε σημαντικούς πόντους αρχής γενομένης από το δυνατό ντράιβ του Ράνη μετά από πάσα του Παπαδόπουλου. Ο Ακράτος έφτιαξε 2 καλές φάσεις με ωραίο follow και ασίστ στον Ρίπη για καλάθι αιφνιδιασμού(24-20). Ο Πίας έβγαλε πάσα μπέιζμπολ στον Σαράντου και ο Ράνης έβαλε καλάθι και φάουλ πάλι από πάσα του Παπαδόπουλου. Και ενώ η τελευταία φάση έδειχνε να μην γίνεται επίθεση η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Χαλκιά ο οποίος έβαλε απίθανο buzzer beater τρίποντο για το 37-26!

Ο Φωκιανός μπήκε ορεξάτος μετά το ημίχρονο με τρίποντο του Παντελεάκη και follow ξανά του Ακράτου. Ο Παπαδόπουλος σκόραρε από τα 6.75 και έβαλε και όμορφο ντράιβ μετά από πάσα του Καραγιάννη, ενώ ο Καρακατσάνης έκανε απίθανο δεκάλεπτο με 3 τρίποντα ! στέλνοντας τον Φωκιανό 4η περίοδο με σκορ 53-45.

Εκεί ο Δαμίγος έβαλε τα πρώτα καλάθια για την Dirtus Bologna πριν από το τρίποντο απάντηση του Τζούρτου.Την σκυτάλη πήρε ο Τσιώτσης με τρομερό σουτ από τα 6.75 για το 58-51, ο Ράνης όμως έκανε μια απίστευτα μπασκετική κίνηση σκοράροντας από το ποστ ανάμεσα σε όλους και κερδίζοντας και μια βολή. Η ομάδα του συνέχισε γνα σκοράρει και να φτάνει εύκολα πλέον στο 70-55, όμως ο μαχητικότατος Τζούρτος έβαλε πάλι τρίποντο. Ο Σαράντου όμως έκανε το ίδιο και έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά για να λήξει τελικά το ματς 78-66.

Για τον Φωκιανό ο Καρακατσάνης έκανε ότι περνούσε από το χέρι τους με ¾ τρίποντα. Οι παίκτες των νικητών ήταν τόσο ομαδικοί που δύσκολα επιλέγεις MVP. Ο Καραγιάννης ήταν όμως ελαφρώς καλύτερος και είχε 17 πόντους με 10 ριμπάουντς και 7 ασίστ, ο Ράνης 13 πόντους και 14 ασίστ και Δαμίγος ,Παπαδόπουλος ακολουθούσαν με διψήφιο αριθμό επίσης!