8.3%
60.0%
36.6%
25.0%

Στο κλειστό του Περιστερίου είδαμε ένα ματς με ένταση και πάθος και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη.Οι Ζαππατίστας αν και με απουσίες θέλαν να κρατήσουν θετικό πρόσημο νικών/ηττών και οι Γ.Α.Σ.Τ. πιο διψασμένοι από ποτέ να κάνουν την πρώτη τους νίκη.Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ απ την αρχή μέχρι το τέλος με τους πρώτους να παίρνουν την νίκη με 52-48.

Στο ξεκίνημα οι Γ.Α.Σ.Τ. μπήκαν πολύ δυνατά με το σκοράρισμα να μοιράζεται σε όλη την ομάδα και παίζοντας ωραίο μπάσκετ κατα διαστήματα βρέθηκαν μπροστά στη 1η περίοδο με 17-11,για τους Ζαππατίστας που μπήκαν σχετικά μουδιασμένα στη πρώτη περίοδο ο Παπαντωνίου με προσωπικούς του πόντους προσπάθησε να κρατήσει κοντά την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ζαππατίστας μπήκαν πιο υποψιασμένοι παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα με αποτέλεσμα να κρατήσουν τους Γ.Α.Σ.Τ στους 7 πόντους.Ο Μπαρμπερίδης και ο Βερεντζιώτης έδωσαν σκορ στην ομάδα τους με τον Αδαμαντίνη απ την άλλη να δίνει μάχες με τους αντίπαλους ψηλούς και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Γ.Α.Σ.Τ. μπροστά με 24-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν πιο αποφασισμένοι οι Ζαππατίστας με τον Μπαρμπερίδη να πασάρει και να σκοράρει με τους Γ.Α.Σ.Τ. να μην μπορούν να βρουν εύκολα σκορ και τον Αδαμαντίνη να μαζεύει ότι ¨σκουπίδι¨ υπάρχει και να σκοράρει με την ομάδα του να βρίσκεται πίσω αυτή την φορά με 33-37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε ότι θα κριθεί το ματς στις λεπτομέρειες όπως και έγινε οι Ζαππατίστας με καλάθια του Βεραντζιώτη προηγήθηκαν με 42-47.Το τρίποντο του Κοντεκάκη στα δύο λεπτά και η απάντηση απ τον Βερεντζιώτη και πάλι έφεραν το ματς στο 45-50.Για να ρθει η τρίποντη βόμβα του Μίλση στη λήξη της επίθεσης τους για το 48-50 στα 40 δευτερόλεπτα.Με καλάθι στην επόμενη φάση ο Κοντοπυράκης έκανε το 48-52 με τους Γ.Α.Σ.Τ. να κάνουν λάθος στην επαναφορά μη μπορώντας να διεκδικήσουν το παιχνίδι.Με δύο άστοχες βολές του Κοντοπυράκη το παιχνίδι έμεινε στο 48-52 μέχρι τέλους.

Απ τους νικητές πολυ καλός και καθοριστικός οΜπαρμπερίδης με 16πόντους και 7 ασίστ ακόμα 16 πόντους πρόσθεσε ο Βερεντζιώτης αλλά και ο Κοντοπυράκης με 11 ποντους και 17 ριμπάουντ.Για τους Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίνης ήταν πολύ καλός με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Μουζουράκης με 11 πόντους.