13.3%
0%
0%
0%

Σερί τριών νικών καβαλάνε πλέον οι MyRema State Warriors που κέρδισαν τους Gunners με 43-45 για να ανέβουν στο 3-3 μετά από ένα σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε με άστοχο τρίποντο των Gunners στην εκπνοή, με τους MyRema State Warriors να έχουν 4 παίκτες με πάνω από 8 πόντους στο ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-0 και 4-2 για τους Gunners από τον Καλκούνο και τον Παπαγεωργίου, για να απαντήσουν Ίσσαρης και Σαραντόπουλος για το 6-6. Ο Καρτέρης έφερε την ομάδα του στο 8-6, με τον Βερύκιο και τον Ίσσαρη να δίνουν προβάδισμα στους MyRema State Warriors με 8-10. Ο Καρτέρης ισοφάρισε, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-12 από τον Σταυρίδη. Στη 2η περίοδο ο Κοτρώτσιος μείωσε σε 12-13, με τον Σαραντόπουλο και τον Σταυρίδη να απαντούν για το 12-17. Ξανά στον πόντο από τον Κοτρώτσιο, 16-17, με τον Σαραντόπουλο να κρατά την ομάδα του μπροστά. Ο Παπαγεωργίου μείωσε, με τον Σταυρίδη και τον Σαραντόπουλο να απαντούν για το 18-22, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Κούτρη και τον Βερύκιο στο 20-24.

Στην επανάληψη ο Δεμέστιχας μείωσε σε 22-24, αλλά ο Σταυρίδης με τον Βερύκιο απάντησαν για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 22-29 για τους MyRema State Warriors. Ο Καλκούνος πήρε φωτιά και με 8 μαζεμένους πόντους με δύο τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα του, 30-29, για να έρθει ο Κοτρώτσιος για το 32-29. Ο Βερύκιος απάντησε και ο Ίσσαρης έγραψε το 32-33, αλλά ο Κοτρώτσιος ήταν ξανά εκεί, 34-33. Αυτό έμελλε να είναι και το τελευταίο προβάδισμα των Gunners στο παιχνίδι, αφού ο Βερύκιος με 5 μαζεμένους πόντους έγραψε το 34-38 για την ομάδα του. Ο Καλκούνος απάντησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 36-41 από τρίποντο του Σπυρόπουλου. Στην 4η περίοδο οι άμυνες θριάμβευσαν με τους Gunners να μπαίνουν με τρίποντο του Παπαγεωργίου για το 39-41, αλλά τον Ίσσαρη να απαντά. Ο Καλκούνος πέτυχε δεύτερο τρίποντο για το 42-43 λίγο πριν το πεντάλεπτο, αλλά ο Σπυρόπουλος έφερε το ματς στο 42-45 με 3:05 στο χρονόμετρο. Οι δυο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο ως το τελευταίο λεπτό, με τους Gunners να πετούν 5 βολές στο ενδιάμεσο, πριν ο Κοτρώτσιος γράψει μία για το 43-45 στα 30 δευτερόλεπτα. Οι MyRema State Warriors αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση, οι Gunners είχαν 6 δευτερόλεπτα, αλλά το τρίποντο νίκης δεν μπήκε ποτέ και οι MyRema State Warriors πήραν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Βερύκιος είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ίσσαρης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες, ο Σταυρίδης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Σαραντόπουλος 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σπυρόπουλος. Για τους Gunners ο Καλκούνος είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, με τον Κοτρώτσιο να έχει 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.