40.0%
84.2%
34.8%
13.3%

Οι Phoenix Bums πήραν το ντέρμπι με τους Red-dicolo για να παραμείνουν αήττητοι και να ανέβουν στο 6-0 στη Silver ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα με την τρομερή άμυνά τους και φτάνοντας στο ροζ φύλλο με 62-54. Τέσσερις παίκτες διψήφιοι στο ματς για τους νικητές, με τον Μοσκόφογλου να έχει 13 πόντους και 18 ριμπάουντ!

Το ματς ξεκίνησε με 0-5 για τους Red-dicolo από Γεωργακόπουλο και Κρίκα Κ. για να απατήσουν ο Κοβάτσος με τον Μοσκόφογλου για το 4-5. Ο Κρίκας Κ. είχε μπει φοβερά στο ματς, σκόραρε 9 πόντους στην περίοδο, και έγραψε το 4-7 και το 7-9 μετά την απάντηση του Κουζοβουνά. Ο Λάσπας ήταν που έβαλε την ομάδα του μπροστά, με τον Μοσκόφογλου να σκοράρει για το 14-9, για να κλείσει ο Κρίκας Κ. το δεκάλεπτο στο 14-11. Στη 2η περίοδο ο Μπρίκος μείωσε σε 15-13, με τον Μοσκόφογλου και τον Αβαρκιώτη να απαντούν για το 20-15. Ο Λαουρδέκης έφερε το ματς στο σουτ, αλλά το 2ο τρίποντο του Αβαρκιώτη έγραψε το 23-17. Οι Red-dicolo μείωσαν ξανά με τον Κρίκα Αλ. και τον πολύ καλό Μπρίκο ως το 23-21, με τον Μοσκόφογλου να κλείνει το ημίχρονο στο 25-21.

Στην επανάληψη ο Βερώνης μπήκε με τρίποντο για το 28-21, με τον Κρίκα Αλ. να τον μιμείται. Ο Κουζοβουνάς έγραψε το 31-24, ο Λαουρδέκης μείωσε σε 31-26, αλλά ο Βερώνης σκόραρε και πάλι από μακριά, 35-26. Ο Γεωργακόπουλος μείωσε με μια βολή, για να έρθει ο Μοσκόφογλου και να φέρει το ματς στους 10 πόντους, ενώ μετά τις βολές του Μπρίκου ο Βερώνης με το τρίτο του τρίποντο έγραψε το 40-29. Οι Red-dicolo μείωσαν με τον Λαουρδέκη και τον Κρίκα Κ. σε 40-33 για να έρθει ο δεύτερος και να γράψει το 41-35 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κουζοβουνάς απάντησε για το 43-35, με τον Λάσπα να γράφει το 45-36 λίγο μετά. Ο Μπρίκος συνέχιζε να βγάζει ενέργεια, 45-38, αλλά ο Λάσπας έφερε την ομάδα του στο 48-38. Οι Red-dicolo με τον Κρίκα Κ. μείωσαν σε 48-40, για αν έρθει ο Μπρίκος με μαζεμένους πόντους για το 49-44 ακριβώς στο γύρισμα του πενταλέπτου. Ο Κοβάτζος ήταν εκεί για την ομάδα του και με τον Μοσκόφογλου έτρεξαν ένα 7-0 ως το 56-44. Ο Κρίκας Αλ. απάντησε, ο Κοβάτσος σκόραρε μια βολή, με τον Μελέτη να γράφει το 57-48. Ο Κουζοβουνάς βρήκε αιφνιδιασμό για το 59-48, με τον Λαουρδέκη να ρίχνει τη διαφορά στους 9 και τον Μπρίκο να γράφει το 60-52. Ο Κοβάτσος από τη γραμμή ανέβασε και πάλι το ματς στους, με τον αγώνα να λήγει με βολές του Μπρίκου στα τελευταία δευτερόλεπτα, 62-54.

Για τους νικητές ο Μοσκόφογλου είχε 13 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουζοβουνάς 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα, ο Κοβάτσος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Βερώνης 10 πόντους με 3/3 τρίποντα και ο Λάσπας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Red-dicolo ο Μπρίκος είχε 16 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Κρίκας Κ. 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λαουρδέκης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.