3.8%
100.0%
33.3%
50.0%

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τους Ατάλαντους με 57-58 για να ανέβουν στο 3-3, σε ένα τρομερό ματς που οι δυο ομάδες βρίσκονταν για 30 συνεχόμενα λεπτά στο ένα σουτ απόσταση εκτός από τρεις φορές, με 11 ισοπαλίες και 14 εναλλαγές στο προβάδισμα σε όλη την αναμέτρηση! Ο αγώνας κρίθηκε στα αναρίθμητα επιθετικά ριμπάουντ των Ξεφτιλάιζερς (10-22 τα επιθετικά) με τον Δεδούση Δ. να έχει 19 πόντους, τον Τυπάλδο double double και με έναν τρομερό Χαραλαμπόπουλο.

Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές από Δεδούση Δ. και Στραβοσκούφη, για να απαντήσει ο Σουβλέρης. Ο Δεδούσης Δ. με τον Αθανασάκο έφεραν το ματς στο 5-6, με τον Τυπάλδο και τον Καζά να σκοράρουν για το 5-10. Ο Σουβλέρης ήταν ασταμάτητος στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε 10 πόντους στην περίοδο, απάντησε για το 10-10, με τους Ξεφτιλάιζερς να τρέχουν ένα 0-8 με Τυπάλδο, Ρουσιά και Δεδούση Δ. για το 10-18. Η περίοδος έκλεισε από τον Σουβλέρη στο 12-18, με τους Ατάλαντους να απαντούν με δικό τους 8-0 για την ισοφάριση με Αθανασάκο και Ξυγκάκη, 18-18. Ο Δεδούσης Δ. διέκοψε το σερί, με τον Μιχαηλίδη να ισοφαρίζει. Ο Ρουσιάς έφερε το ματς στο 20-23, αλλά ο Αθανασάκος με τον Αρκολάκη Μ. έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-23 για τους Ατάλαντους.

Στην επανάληψη ο Τσίτσος με τον Χαραλαμπόπουλο που έφτασαν στο γήπεδο λίγο πριν το ημίχρονο μπήκαν με σκορ για το 26-27, με τον Κλουβάτο να απαντά, αλλά τον Τυπάλδο να γράφει το 28-30. Ο Σουβλέρης ήταν και πάλι τρομερός με 10 πόντους και σε αυτή την περίοδο, σκόραρε για το 33-30 με τον Βλάχο να ολοκληρώνει ένα 7-0 για την ομάδα του για το 35-30 στη μία από τις τρεις στιγμές που από το 16-18 και ως τη λήξη οι δυο ομάδες δεν ήταν σε απόσταση ενός σουτ. Οι Ξεφτιλάιζερς απάντησαν με δικό τους 0-7 με τον Τυπάλδο, τον Τσίτσο και τον Δεδούση Δ. για το προσπέρασμα, 35-37, για να ισοφαρίσει ο Σουβλέρης. Ο Τυπάλδος έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Σουβλέρης με 3/3 βολές από φάουλ σε τρίποντο έκλεισε την περίοδο στο 40-39.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Δεδούσης Δ. έδωσε προβάδισμα στους Ξεφτιλάιζερς με τον Μιχαηλίδη να απαντά με καλάθι και φάουλ, 43-41. Ο Δουδούσης Δ. και πάλι ισοφάρισε, με τους Ξεφτιλάιζερς να πηγαίνουν στο 43-45 με τον Χαραλαμπόπουλο. Οι Ατάλαντοι με τον Σουβλέρη και τον Αθανασάκο απάντησαν για το 48-45, αλλά ένα νέο 0-7 για τους Ξεφτιλάιζερς μας έφερε στη 2η στιγμή που οι δυο ομάδες ήταν στις δύο κατοχές απόσταση, Καζάς με καλάθι και φάουλ, Χαραλαμπόπουλος και Δεδούσης Δ. σκόραραν για το 48-52. Γρήγορα απάντησε ο Μιχαηλίδης για το 50-52, με τον Τυπάλδο από τη γραμμή να γράφει το 50-54 (η 3η φορά σε απόσταση δύο κατοχών). Ο Ξυγκάκης έγραψε τρίποντο, με τον Μιχαηλίδη να βάζει την ομάδα του μπροστά με 55-54. Ο Τσίτσος απάντησε με 1:10 από επιθετικό ριμπάουντ για το 55-56, με τον Μιχαηλίδη να γράφει 2/2 βολές από επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ στα 38 δευτερόλεπτα για το 57-56. Οι Ξεφτιλάιζερς έχασαν την επόμενη επίθεση, αλλά πήραν δύο επιθετικά ριμπάουντ, μέχρι να έρθει ο Τυπάλδος και να γράψει το 57-58 στα 19 δευτερόλεπτα. Οι Ατάλαντοι είχαν την τελευταία κατοχή, αλλά το τρίποντο νίκης ήταν άστοχο.

Για τους νικητές ο Τυπάλδος είχε 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Δεδούσης Δ. 19 πόντους, 7 ασίστ, ο Χαραλαμπόπουλος 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 τάπες παίζοντας στα τελευταία 21 λεπτά του ματς. Για τους Ατάλαντους ο Σουβλέρης είχε 25 πόντους, ο Μιχαηλίδης 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και ο Αθανασάκος 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.