0%
60.0%
34.9%
15.6%

Νικητές στο ντέρμπι κορυφής με τους Gkrouvalous ήταν οι Desperado, οι οποίοι κατάφεραν να χτισουν μια διαφορά στην πρώτη περίοδο παίρνοντας έτσι τη νίκη με 58-51. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Σεφέρης, ο οποίος είχε 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η πρώτη περίοδος ήταν όνειρο για τους Desperado. Το ματς ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 από Σεφέρη και Πουσπουρικά. Ο Νικολόπουλος μείωσε σε 7-2, όμως μετά ήρθε άλλο ένα σερί από τους Desperado, το οποίο έφτασε τι 11-0 αυτή τη φορά και πήγε το σκορ στο 18-2. Εμμανουηλίδης, Κρητικός και Σεφέρης ήταν αυτοί που σκοραραν για αυτό το σερί. Ο Τσάκωνας μείωσε σε 18-4. Λίγο αργότερα οι Σεφέρης και Κρητικός έβαλαν από ένα τρίποντο και έκαναν το 24-4, για να έρθει λίγο αργότερα ο Τσάκωνας και να σημειώσει το τελικό 24-6 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Gkrouvaloi κατάφεραν να βρουν λύσεις στην άμυνα τους, αλλά δεν σκοραραν αρκετά ώστε να το εκμεταλλευτουν αυτό. Ο Σεφέρης έκανε το 26-6. Ο Τσάκωνας απάντησε με ένα γκολ φάουλ και μείωσε σε 26-9. Οι Desperado όμως ανέβασαν και πάλι στους 20 τη διαφορά λίγο αργότερα σημειώνοντας το 29-9. Σε εκείνο το σημείο ένα 0-7 από τους Gkrouvalous έδειξε πως δεν θα τα παρατησουν. Μειωσαν σε 29-16. Πουσπουρικάς, Εμμανουηλίδης και Σεφέρης έβαλαν 4 πόντους κάνοντας το 33-16. Το τελικό 33-18 του ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Τσάκωνα.

Στην τρίτη περίοδο οι Gkrouvaloi προσπάθησαν να αντεπιτεθουν και να φάνε τη διαφορά, αλλά οι Desperado έβρισκαν λύσεις ώστε να διατηρήσουν το άνετο προβάδισμα τους. Ο Βόρδος έβαλε το πρώτο καλάθι του ημιχρόνου και μείωσε σε 33-20. Ο Σεφέρης σημείωσε τρεις πόντους και ανέβασε και πάλι τη διαφορά λίγο αργότερα (36-20). Ο Νικολόπουλος μείωσε σε 36-22, όμως ο Πουσπουρικάς και ο Κρητικός έβαλαν τρεις πόντους ακόμα για τους Desperado κάνοντας το 39-22. Ο Μαξούρης έβαλε ένα τρίποντο κάνοντας το 39-25 και οι δύο ομάδες συνέχισαν καλάθι-καλάθι μέχρι το 43-30. Σε εκείνο το σημείο Πουσπουρικάς και Σεφέρης έκαναν ένα 4-0 και ανέβασαν το σκορ στο 47-30, όμως οι Gkrouvaloi έκαναν ένα 0-5 μέχρι το τέλος της περιόδου με τους Ευγενη και Χαλιώτη κι έτσι δεν άφησαν το παιχνίδι να χαθεί ακόμα.

Στην τέταρτη περίοδο οι Gkrouvaloi έκαναν κατάθεση ψυχής όμως οι Desperado άντεξαν την αντεπίθεση και πήραν τη νίκη. Η περίοδος ξεκίνησε με ένα 1-7 από τους Gkrouvalous με τον Νικολόπουλο να έχει βρει αρκετά καλό ρυθμό και να μειώνει σε 48-42. Ο Σεφέρης έβαλε μια βολή κάνοντας το 49-42. Η απάντηση των Gkrouvalwn ήταν ένα 0-4 από Νικολόπουλο και Καλογερόπουλο το οποίο έριξε τη διαφορά στους 3(49-46) και έδειξε πως η ομάδα έχει ψυχή. Απο εκεί και έπειτα όμως Σεφέρης και Κρητικός ανέλαβαν δράση, έκαναν ένα 9-0 και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (58-46). Ο χρόνος τελείωνε, έτσι οι Gkrouvaloi μετά από αυτό δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το να μειώσουν τη διαφορά, σημειώνοντας το τελικό 58-51.

Πέρα από τον Σεφέρη, σημαντική συνεισφορά είχαν και οι Κρητικός και Πουσπουρικάς οι οποίοι βοήθησαν αρκετά τον αρχηγό τους δίνοντας πόντους σε κομβικα σημεία στο ματς. Από την άλλη, για τους Gkrouvalous, καλό παιχνίδι έκαναν οι Νικολόπουλος και Τσάκωνας.