13.3%
64.3%
37.8%
22.2%

Με ανατροπή στο τέλος και με 9-0 σερί, μετά από ένα πολύ δυνατό ντέρμπι οι HPV πήραν τη νίκη από τους BC Abla 57-55.MVP του αγώνα ο Καρμοίρης με 16 πόντους,16 ριμπάουντ(11-5) και 1 κόψιμο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 0-4 για τους Abla ο Σωτηρόπουλος και ο Μονέος. Ο Ζέρβας πέτυχε το 2-4 για τους HPV.Ο Κατσάτσος σκόραρε το 2-6 .Ισοπαλία 6-6 με τον Καψάλη και Καρμοίρη.Με τρίποντο του Ορνεράκη και σουτ του Μακρή  το 6-11 για τους Abla.Το δεκάλεπτο τελείωσε 9-11 με καλάθι του Καρμοίρη.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ισοπάλια 11-11 με τον Πατρικουνάκο.Το 16-15 έγραψαν για τους HPV ο Καρμοίρης και ο Ζέρβας με γκολ φάουλ και για τους Abla ο Ορνεράκης και ο Κατσάτσος .Με καλάθια του Καρμοίρη ,Καψάλη για το 20-15.Με σερί 0-7, 4 πόντους του Μακρή και τρίποντο του Ορνεράκη για το 20-22.Απάντησε με τρίποντο ο Καψάλης για το 23-22.Ο Ορνεράκης με σουτ και γκολ φάουλ του Μακρή για το 23-27 για τους Abla.Το 26-28 με καλάθι του Καρμοίρη για τους HPV.Ο Μονέος με 1/2 βολές και ο Ρενιέρης για το 26-31.Ο Ναούμης μείωσε 28-31 και το δεκάλεπτο τελείωσε με 1/2 βολές ο Σωτηρόπουλος 28-32.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Μονέος και ο Μακρής έγραψαν το 36-28.Ο Ζέρβας με 4 πόντους και σουτ του Ναούμη για το 34-36.Ο Ορνεράκης και ο Κατσάτσος πέτυχαν το 34-40 για τους Abla.Με 1/2 βολές του Ναούμη και 2 καλάθια του Καψάλη για το 39-40.Ο Σωτηρόπουλος σκόραρε το 39-42.Οι HPV ισοφάρισαν 43-43 με καλάθι του Ντάλιου και 2/2 βολές του Ζέρβα.Μονέος για τους Abla και Ναούμης για HPV για το 45-45.Με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 2/2 βολές του Κατσάτσου 46-47.

Τέταρτο δεκάλεπτο το 48-47 πέτυχε ο Ζέρβας.Τρίποντο του Κατσάτσου,καλάθι του Μονέου και το τρίποντο του Μακρή το 48-52 για τους Abla 4 λεπτά πριν το φινάλε.Με καλάθια του Καψάλη,Ζέρβα και Καρμοίρη για το 54-55.Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Καρμοίρης έδωσε το προβάδισμα 56-55.Ο Κατσάτσος έκανε το λάθος στην τελευταία επίθεση για τους Abla και ο Καρμοίρης έγραψε το τελικό 57-55 με 1/2 βολές.

Για για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Ζέρβας με 14 πόντους,10 ριμπάουντ,2 ασίστ και 3 κλεψίματα,ο Καψάλης με 11 πόντους,5 ριμπάουντ και 4 ασίστ,ο Ντόλιος με 5 πόντους,8 ριμπάουντ,2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Ναούμης με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Μακρής με 16 πόντους ,14 ριμπάουντ(13-1) και 2 κλεψίματα,ο Κατσάτσος 12 πόντους,6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Ορνεράκης με 10 πόντους ,4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μονέος με 9 πόντους,4 ριμπάουντ,2 ασίστ και 4 κλεψίματα.