18.2%
50.0%
28.9%
26.1%

Ο Άρειος Πάγκος κέρδισε τους Halia Mavericks με 62-48 σε ένα επεισοδιακό ματς, για να ανέβει στο 2-5 στον όμιλο. Οι νικητές έτρεξαν ένα 13-0 στην 4η περίοδο για να καθαρίσουν το ματς, βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο ματς στην άμυνα (18-8 τα κλεψίματα). Τρεις παίκτες διψήφιοι με τον Μαυρόπουλο να έχει double double, ενώ απ’ την άλλη ο Αγγελιδέλης έγραψε double-20.

Το ματς ξεκίνησε με έναν ασταμάτητο Αγγελιδέλη που έβαλε τους πρώτους 13 πόντους της ομάδας του. Εκείνος έφερε το ματς στο 0-5 και στη συνέχεια στο 2-11 μετά την απάντηση του Λιόλιου. Ο Άρειος Πάγκος αντέδρασε και με τον Σαμοΐλη και τον Αθανασόπουλο μείωσε για να γράψει ο Λιόλιος το 9-11. Ο Αγγελιδέλης συνέχισε για το 9-13, με τον Μαριόλη να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-15 από τον Προύντζο που έγινε ο 2ος παίκτης που σκόραρε για την ομάδα του μετά τον Αγγελιδέλη, μετά από περισσότερα από 9 λεπτά. Στη 2η περίοδο ο Αθανασόπουλος με τον Μαυρόπουλο ισοφάρισαν σε 15-15, για να απαντήσει ο Χριστοδουλάκης. Ο Άρειος Πάγκος έτρεξε ένα 14-0 με τον Μαυρόπουλο, τον Αργύρη, τον Αθανασόπουλο και τον Λιόλιο για να ξεφύγει με διψήφια διαφορά, 29-17, πιέζοντας ασφυκτικά και κάνοντας αρκετά κλεψίματα. Το σερί διέκοψε ο Αγγελωνίτης Π. με 5 πόντους για το 29-22, για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-22 ο Αθανασόπουλος.

Στην επανάληψη ο Στεβόλαιμος σκόραρε για το 33-22, με τον Μανιό να απαντά με κολλητά τρίποντα για το 33-28. Ο Αθανασόπουλος σκόραρε ξανά, με τον Αγγελιδέλη να γράφει κι αυτός από μακριά, 35-31. Ο Μαριόλης είχε καλάθι και φάουλ για το 38-31, με τον Αγγελωνίτη Αλ. και τον Αγγελιδέλη να σκοράρουν για το 38-36. Ο Μαυρόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά Αγγελιδέλης και Μανιός ισοφάρισαν σε 40-40, με την περίοδο να κλείνει από τον Λιόλιο. Ένα αντιαθλητικό φάουλ στο 3ο δεκάλεπτο επέφερε αποβολές για Σαμοΐλη και Αγγελωνίτη Αλ. με τους δύο παίκτες να συνεχίζουν στην εξέδρα και μετά το 42-42 του Πασσαλή. Η ένταση που δημιουργήθηκε είχε ως αποτέλεσμα να χάσουν εντελώς την αυτοσυγκέντρωσή τους οι παίκτες των Halia Mavericks και το ματς να λήξει εύκολα για τον Άρειο Πάγκο, που έτρεξε ένα σερί 13-0 με τον Μαριόλη, τον Αργύρη και τον Αντωνιάδη ως το 55-42. Το σερί διέκοψε ο Προύντζος, με τον Μαυρόπουλο να απαντά και τον Προύντζο με τον Μανιό να σκοράρουν για το 57-48, για να έρθει στο τελευταίο λεπτό με 5 πόντους ο Μαυρόπουλος να κλείσει το ματς στο 62-48.

Για τους νικητές ο Μαυρόπουλος είχε 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Λιόλιος 10 πόντους και ο Αργύρης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδέλης είχε 21 πόντους, 22 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Μανιό να έχει 10 πόντους.