30.0%
37.5%
28.2%
30.4%

Εμφατική ήταν η πρώτη νίκη των Γ.Α.Σ.Τ για τη φετινή σεζόν. Έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και ήταν αρκετά εύστοχοι με αποτέλεσμα να φτάσουν στο άνετο 76-49 απέναντι στους ΜΚΟ. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Καραγιάννης, ο οποίος είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 ταπες.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν εντελώς αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες. Πήγαιναν καλάθι-καλάθι σε όλη τη διάρκεια και αυτό είχε αποτέλεσμα να μη μπορεί να πάρει καμία από τις δύο κάποια διαφορά. Ο Τουρής έβαλε το πρώτο καλάθι και έκανε το 0-2, με τους Γ.Α.Σ.Τ να απαντούν με Ντάσκα και Καραγιάννη και να κάνουν το 5-2. Ο Τουρής και πάλι θα σκοράρει για τους ΜΚΟ και θα κάνει το 5-5,ενώ λίγο μετά ο Βιδαλης θα γράψει και ένα δίποντο και θα κάνει το 5-7. Ο Μίλσης ισοφάρισε σε 7-7, με τον Βιδαλη να γράφει λίγο αργότερα το 7-10. Ένα 4-0 από τον Αδαμαντίδη έδωσε προβάδισμα στους ΓΑΣΤ με 11-10, όμως ο Σωτηρόπουλος έβαλε αμέσως ένα τρίποντο και έκανε το 11-13. Ο Καραγιάννης ισοφάρισε σε 13-13 και ο Βιδάλης έγραψε το 13-14 με μια βολή. Ο Αδαμαντίδης έδωσε πάλι προβάδισμα στους ΓΑΣΤ με 15-14, όμως ο Αγγελίδης δεν το άφησε έτσι αυτό, έβαλε ένα καλάθι για το τελικό 15-16 της περιόδου και έδωσε προβάδισμα στους ΜΚΟ.

Στη δεύτερη περίοδο οι ΓΑΣΤ έκαναν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα και πήραν μια διαφορά την οποία όμως κατάφεραν να μαζέψουν οι ΜΚΟ προς το τέλος του ημιχρόνου. Ένα 11-0 από Ντάσκα, Σακαρίδη και Καραγιάννη έφεραν τους Γ.Α.Σ.Τ μπροστά με 26-16. Ο Δεληγιάννης έσπασε το σερί και μείωσε σε 26-18, όμως ο Μουζουράκης απάντησε και έδωσε ξανά διψηφια διαφορά στην ομάδα του (28-18). Ο Αγγελίδης έγραψε το 28-21, με τον Διαμαντόπουλο να βάζει ένα διποντο λίγο μετά και να κάνει το 30-21. Ο Βιδάλης μείωσε σε 30-23. Αδαμαντίδης και Καραγιάννης έβαλαν 3 πόντους και έκαναν το 33-23, όμως οι Τουρής και Σωτηρόπουλος έβαλαν από ένα δίποντο και μειωσαν στους 6(33-27). Ο Καραγιάννης έδωσε λύση και πάλι γράφοντας το 35-27, όμως ακόμη ένα 0-4 από Τουρή και Βιδαλη έριξε το ματς στο 35-31. Ο Καραγιάννης ανέβασε και πάλι στο 37-31, με τον Βιδάλη να απαντάει λίγο αργότερα και να σημειώνει το τελικό 37-33 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν ίδια με το ξεκίνημα της δεύτερης για τους Γ.Α.Σ.Τ, μόνο που αυτή τη φορά κράτησαν το ρυθμό τους και ξεφυγαν και τις δύο φορές που ένιωσαν ότι απειλούνται. Ο Αγγελίδης μείωσε σε 37-36. Οι Γ.Α.Σ.Τ ένιωσαν να απειλούνται και η αντίδραση που είχαν ήταν ένα 6-0 από τους Καραγιάννη και Ντάσκα που έκανε το 43-36. Ο Βαχαβιώλος μείωσε σε 43-37. Ο Αδαμαντίδης έκανε το 45-37, με τον Σωτηρόπουλο να βρίσκει ψυχολογία και να κάνει ένα 0-5 που έριξε το ματς στους 3 (45-42). Αδαμαντίδης και Καραγιάννης απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 και έκαναν το 50-42, με την μεγάλη απειλή τους, τον Σωτηρόπουλο, να μειώνει σε 50-45. Καραγιάννης και Αναστασίνης έβαλαν από ένα τρίποντο λίγο αργότερα και έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα στους ΓΑΣΤ σημειώνοντας παράλληλα το τελικό 56-45 του δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος μετατράπηκε σε πάρτι των Γ.Α.Σ.Τ. Κέρδισαν το δεκάλεπτο με 20-4 και πήραν τελικά τη νίκη παίρνοντας και τεράστια διαφορά. Ο Βιδάλης μείωσε σε 56-47. Ακολούθησε ένα 10-0 από τους Καραγιάννη και Μουζουράκη (66-47). Το σερί έσπασε ο Βαχαβιώλος κάνοντας το 66-49, όμως οι Γ.Α.Σ.Τ έτρεξαν ακόμα ένα 10-0 μέχρι το τέλος του αγώνα με τους Αδαμαντίδη, Μίλση, Αναστασίνη, Διαμαντόπουλο και Ντάσκα, γράφοντας έτσι το τελικό 76-49 του αγώνα που τους έδωσε την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Πέρα από τον Καραγιάννη, σημαντική συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Αδαμαντίδης και Ντάσκας. Για τους ΜΚΟ οι Σωτηρόπουλος και Βιδάλης ξεχώρισαν από την υπόλοιπη ομάδα.