15.0%
44.0%
46.3%
7.7%

Συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους κόντρα στους Gkrouvalous οι MyRema State Warriors με 52-45. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Μαυρωνάς, ο οποίος είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι MyRema μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Πήραν μεγάλη διαφορά από νωρίς, όμως οι Gkrouvaloi βρήκαν τρόπο να ισιώσουν το παιχνίδι πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Βερύκιος, Σταυρίδης και Μαυρωνάς έκαναν ένα 8-0 στην αρχή του ματς. Ο Νικολόπουλος μείωσε σε 8-3,ομως οι Μαυρωνάς, Σταυρίδης και Σπυρόπουλος έκαναν ένα ακόμη σερί που έφτασε το 7-0 και πήγε το ματς στο 15-3. Σε εκείνο το σημείο οι Gkrouvaloi βρήκαν ρυθμό, χτύπησαν στη ταχύτητα και έκαναν ένα 0-8 με τους Τσάκωνα, Νικολόπουλο και Μπουτσίνη για να κλείσουμε την περίοδο με 15-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι με τους MyRema να συγκρατουν μια μικρή διαφορά και να κλείνουν ημίχρονο έχοντας καλή ψυχολογία. Ο Σπυρόπουλος έκανε το 17-11, με τον Χαλιώτη να μειώνει στη μία κατοχή σημειώνοντας το 17-14. Ο Μαυρωνάς έκανε το 19-14, όμως και πάλι ο Χαλιώτης είχε απάντηση και μείωσε σε 19-16. Ένα 4-0 του Μαυρωνά έδωσε αέρα 7 πόντων στους MyRema (23-16). Ο Χατζής μείωσε σε 23-18, όμως ο Μαυρωνάς και πάλι, με ένα γκολ φάουλ αυτή τη φορά, ανέβασε στο 26-18. Το τελικό 26-20 του ημιχρόνου το έγραψε ο Τσάκωνας.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που κατά τη γνώμη μου έκρινε και το παιχνίδι. Οι MyRema βρήκαν πάθος και με ντοπα το προβάδισμα που είχαν κατάφεραν να παίξουν μερικές καλές άμυνες και να πάρουν μια καλή διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μαξούρης μείωσε σε 26-21, με τους MyRema έχοντας ως μπροσταρη τον Μαυρωνά να τρέχουν ένα 9-0 σε εκείνο το σημείο και να φτάνουν στο 35-21. Τσάκωνας και Καλαφατάκης μειωσαν σε 35-25. Ο Σταυρίδης σημείωσε το 37-25, όμως ο Ευγένης έριξε και πάλι στους 10(37-27). Ίσσαρης και Βερύκιος ανέβασαν στο 40-27, με τον Χαλιώτη να μειώνει άμεσα σε 40-29. Το τελικό 42-29 της περιόδου γράφτηκε από τον Βερύκιο.

Στην τελευταία περίοδο οι Gkrouvaloi προσπάθησαν να αντεπιτεθουν και να γυρίσουν το παιχνίδι όμως οι MyRema κατάφερναν να βρίσκουν λύση όπου χρειάζεται για να μην κινδυνέψουν ιδιαίτερα. Ο Τσάκωνας ξεκίνησε την περίοδο με ένα 0-5 (42-34),με τον Μαυρωνά να απαντάει με ένα τρίποντο και να ανεβάζει πάλι σε διψηφιο (45-34). Ο Τσάκωνας και πάλι μείωσε σε 45-35, όμως ο Βερύκιος ανέβασε στους 12(47-35). Τσάκωνας και Χατζής έκαναν ένα 0-5 και μειωσαν στους 7 (47-40). Ο Σταυρίδης έκανε το 49-40, όμως οι Gkrouvaloi και πάλι μειωσαν σε 49-43. Το 51-43 γράφτηκε από τον Σταυρίδη,με τον Τσάκωνα να απαντάει σε 51-45. Το τελικό 52-45 γράφτηκε από τον Σπυρόπουλο.

Πέρα από τον Μαυρωνά καλό ματς έκαναν και οι Σταυρίδης και Βερύκιος. Για τους Gkrouvalous ο Τσάκωνας ξεχώρισε, αλλά δεν είχε ανάλογη βοήθεια από τους υπόλοιπους συμπαίκτες.