28.0%
37.5%
36.4%
32.3%

Δυνατό ματς παρακολουθήσαμε το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό της Σιπύλου.Τα Χώματα αντιμετώπισαν την Partouzan με τους δεύτερους να κάνουν ολική ανατροπή και να κερδίζουν με 61-57 αν και ήταν για παραπάνω απο 3 δεκάλεπτα πίσω στο σκορ.

Στο ξεκίνημα τα Χώματα αν και δεν έκανα καλό ζέσταμα μπήκαν αρκετά δυνατά και πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ με πόντους του Διαμαντόπουλου και του Τσαλή, για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο εντυπωσιακό 14-22 με τον Ζησιάδη να παλευεί για την ομάδα του να κρατηθεί κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε ένα νεκρό διάστημα και για τις δύο ομάδες και το πρώτο καλάθι ήταν στο 5:40 με τον Γκάτση το Στάθη να σκοράρει τρίποντο για το 14-25 και το +11 στην επόμενη φάση είχαμε δίποντο του Λέκου και εκ νέου τρίποντο απ το Διαμαντόπουλο για το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς το +12.Ο Σταματόπουλος βοήθησε στην οργάνωση της Partouzan μοιράζοντας ασίστ και ο Ζησιάδης σκόραρε για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-32.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι ισορροπίες του παιχνιδιού δεν αλλάξαν ιδιαίτερα τα Χώματα είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι που ο Ζησιάδης με καλάθι φάουλ έκανε το 36-36 και ο Λεβαντής το 38-36 για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με τον Διαμαντόπουλο να βάζει ένα ακόμα τρίποντο και την περίοδο να κλείνει στο 39-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες όπως και έγινε.Η Partouzan έβαλε στην εξίσωση του ματς το Λέκο και τον Χατούνογλου και παίζοντας τρομερή άμυνα όχι μόνο πέρασαν μπροστά αλλά στα τελευταία δύο λεπτά έκανα ότι ήθελαν στο γήπεδο.Ο Χατούνογλου σκοράρε για το 59-48 και την μεγαλύτερη διαφορά κάπου έκει όμως τα Χωμάτα εβγαλάν τρομερή αντίδραση αρχικά με τον Δημητριάδη να κάνει το 59-51, να παίζουν καλή άμυνα και τον Γκάτση να στέλνει τη διαφορά στους 5 και το 59-54.Τα Χώματα βγάλαν μια ακομά άμυνα και με 2ο σερί τρίποντο του Δημητρίαδη το σκορ έγινε 59-57.Το παίχνιδι στο κόψη του ξυραφιού και ο Ζησιάδης πάει στις βολές όπου και αστοχεί και στις δύο με τα Χωμάτα να έχουν την ευκαιρία να κλέψουν το ματς,με τον τρομερό στο 4ο δεκάλεπτο Χατουνογλού να κλέβει την μπάλα και να πηγαίνει στις βολές για το τελικό 61-57.

Απ τους νικητές MVP ο Ζησιάδης 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ,ο Λέκος με 13 πόντους και ο Χατούνογλου με 10 πόντους όλους στη 4η περίοδο.Για τα Χώματα πολύ καλός ο Διαμαντόπουλος με 17 πόντους απο 13 πόντους έβαλαν οι Γκάτσης Στάθης και ο Δημητριάδης και ο Τσαλής με 12 πόντους.