9.1%
77.8%
33.3%
27.3%

Τα Σφυριά πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, κερδίζοντας με 52-56 τον KMC B.C. μετά από ένα πολύ ωραίο ματς, στο οποίο μπήκαν με 2-15 και κράτησαν το προβάδισμα και στα 40 λεπτά την αναμέτρησης, όντας σε πολύ καλή βραδιά απ’ το τρίποντο. Κωνσταντινόπουλος, Τσούκας και Μπακόλας οι πρωταγωνιστές για τα Σφυριά στο πρώτο ροζ της χρονιάς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-10 για τα Σφυριά με τον Μπακόλα, τον Τσούκα και τον Μακρή, για να βάλει ο Σπανός τους πρώτους πόντους της ομάδας του. Ο Τσούκας με τον Κωνσταντινόπουλο έφεραν το ματς στο 2-15 με τα Σφυριά να έχουν ήδη τρία τρίποντα. Ο Σπανός με τον Μαριολή απάντησαν για το 6-15, αλλά ο Μπακόλας έγραψε το 6-17. Ο Σπανός μείωσε με τον Κωνσταντινόπουλο να απαντά για το 8-19, πριν κλείσει την περίοδο ο Παυλόπουλος στο 10-19. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ίδιος σκόραρε για το 12-19, με τον Καραβά να απαντά με καλάθι και φάουλ και τον Κωνσταντινόπουλο να γράφει το 12-24. Ο Μολιός έδωσε ανάσα στην ομάδα του, με τον Τσούκα να γράφει το τρίτο του τρίποντο για το 14-27. Ο KMC B.C. με τον Παυλόπουλο, τον Μαριολή και τον Σπανό έτρεξε ένα 6-0 ως το 20-27, ενώ ο Μολιός από το τρίποντο μείωσε σε 23-28. Ο Κωνσταντινόπουλος σκόραρε κι αυτός από μακριά, 23-31, με τον Μακρή από τη γραμμή να φέρνει την ομάδα του στο 24-34, για να κλείσει ο Παυλόπουλος το ημίχρονο στο 26-34.

Στην επανάληψη ο Τσούκας συνέχισε το βιολί του από το τρίποντο, 26-37, με τον Παυλόπουλο και τον Κωνσταντινόπουλο να τον μιμούνται για το 29-40. Ο Μαριολής μείωσε σε 31-40, ο Τσούκας έβαλε ξανά με +11 τα Σφυριά μπροστά, για να απαντήσει με ένα 8-0 ο KMC B.C. με τον Σπανό να βάζει 6 μαζεμένους πόντους και τον Μολιό να σκοράρει για το 39-42 φέρνοντας το ματς στο σουτ. Ο Κωνσταντινόπουλος απάντησε με τρίποντο, αλλά Σπανός και Μολιός μείωσαν σε 43-45. Ο Μπακόλας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 43-47 και ο Κωνσταντινόπουλος έγραψε το 44-49 στην 4η περίοδο. Ο Γιωτάκης μείωσε, με τον Κωνσταντινόπουλο να γράφει κι άλλο τρίποντο για το 46-52. Ο Μολιός με τον Σπανό έφεραν το ματς στο 50-52, έχοντας πια μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Μπακόλα στο 1:05 να σκοράρει για το 50-54. Τα Σφυριά έκλεψαν την μπάλα, έπαιξαν με το χρόνο, αλλά ο Μολιός έκανε κι αυτός κλέψιμο και στα 12 δευτερόλεπτα σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 52-54! Όμως, ο Κωνσταντινόπουλος είχε 2/2 βολές από το φάουλ αμέσως μετά, 52-56, με τον KMC B.C. να χάνει τρίποντο στα 4 δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινόπουλος είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τσούκας 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και ο Μπακόλας 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον KMC B.C. ο Σπανός είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μολιός 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Παυλόπουλος 11 πόντους.