14.3%
60.0%
43.9%
25.9%

Η Α.Ο. Άνδρου έκανε το μπαμ και κέρδισε την Byron B.C. έχοντας ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή που κατάφερε να προστατεύσει όποτε χρειάστηκε. MVP του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Καλογεράς που είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά, έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και πήγαν καλάθι-καλάθι σε όλο το δεκάλεπτο. Καλογεράς και Μαργέτης ξεκίνησαν με 0-4 το παιχνίδι, για να ιαοφαρισει λίγο αργότερα η Byron με τους Σαχινίδη και Γκόγκα σε 4-4. Ο Μαργέτης έκανε το 4-6 και ο Μανιατόπουλος έβαλε μια βολή για να μειώσει σε 5-6. Το 5-8 ήρθε από τον Μουστάκα, όμως ο Σαχινίδης μείωσε και πάλι στον πόντο γράφοντας το 7-8. Ο Δημήτρης Πρινιωτάκης έγραψε το 7-10 με δύο βολές, για να ισοφαρίσει λίγο μετά ο Μπασματζόγλου σε 10-10. Ο Καλογεράς έβαλε και πάλι την Άνδρο μπροστά(10-12), αλλά η Byron ισοφάρισε και πάλι με τον Τσάπαλο σε 12-12 . με ένα 0-5 του Δημήτρη Πρινιωτάκη η Άνδρος έκανε το 12-17 όμως η Byron μάζεψε το παιχνίδι στον πόντο με τους Μανιατόπουλο και Μπασματζόγλου και έγραψε το τελικό 16-17 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Άνδρος σκλήρυνε την άμυνα της και συνέχισε να έχει καλό ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσουμε ημίχρονο με τους νησιώτες να έχουν ένα προβάδισμα 8 πόντων. Ο Μανιατόπουλος έγραψε το πρώτο καλάθι στο δεκάλεπτο και έβαλε μπροστά τη Byron με 18-17, με τον Μαργετη όμως να σκοράρει ένα τρίποντο λίγο αργότερα και να βάζει ξανά μπροστά την Άνδρο με 18-20. Ο Τσάπαλος έγραψε το 20-20. Πρινιωτάκης και Μουστάκας έβαλαν από ένα καλάθι και έγραψαν το 20-24,για να μειώσει λίγο μετά ο Γκόγκας σε 22-24. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Άνδρος έτρεξε ένα 1-7 με τους Βασιλόπουλο, Καλογερά, Μουστάκα και Κατσικη για να κλείσουμε το ημίχρονο με 23-31.

Στην τρίτη περίοδο η Byron μείωσε τρεις φορές στους 4 πόντους όμως η Άνδρος βρήκε λύση όλες τις φορές και κατάφερε να συγκρατησει το προβάδισμα που έχτισε στο ημίχρονο. Σαχινίδης και Γεραμάνης ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με 4-0 και μειωσαν σε 27-31. Ο Καλογεράς έδωσε λύση στην Άνδρο με ένα τρίποντο και σημείωσε το 27-34, όμως ο Γεραμάνης και πάλι θα απαντήσει και θα ρίξει ξανά το ματς στους 4(30-34). Ο Μουστάκας έγραψε το 30-36, όμως ο Αθανασόπουλος απάντησε και σημείωσε το 32-36. Ένα 0-4 από Μουστάκα και Καλογερά έβγαλε από τη δύσκολη θέση την Άνδρο και της έδωσε πίσω το προβάδισμα των 8 πόντων με το οποίο κλείσαμε ημίχρονο (32-40). Ο Μπασματζόγλου έβαλε μια βολή και έκανε το 33-40, με τον Στέλιο Πρινιωτάκη να βάζει καλάθι στην επόμενη φάση και να ανεβάζει τη διαφορά στους 9(33-42). Ένα φάουλ στο τρίποντο λίγο αργότερα έδωσε 3 βολές στον Μπασματζόγλου, ο οποίος ευστόχισε σε όλες και έκανε το 36-42, για να έρθει ο Μαργέτης και να ανεβάσει πάλι στους 9 σημειώνοντας το 36-45. Το τελικό 38-45 της περιόδου το έγραψε ο Πρινιωτάκης.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι παίχτες της Byron μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι, κατάφεραν να μειώσουν στους δύο πόντους 4 λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν έβαλαν άλλο πόντο. Ο Τσάπαλος ξεκίνησε την περίοδο με 4-0 και μείωσε για την Byron στο 42-45, όμως σε εκείνο το σημείο ο Καλογεράς ανέλαβε δράση και ανέβασε τη διαφορά στους 12 για πρώτη φορά στο παιχνίδι σημειώνοντας τρία συνεχόμενα τρίποντα (42-54). Σε εκείνο το σημείο του αγώνα η Άνδρος χαλάρωσε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τρέξει ένα 10-0 η Byron με τους Κατσαμακλή, Αθανασόπουλο και Γκόγκα και να μειώνουν σε 52-54. Μετά από αυτό όμως η Byron έπαθε black out, δεν σκόραρε ξανά στο παιχνίδι και δέχτηκε 9 πόντους (Μουστάκας, Καλογεράς, Κατσίκης, Πρινιωτάκης) για να φτάσουμε στο τελικό 52-63 του αγώνα.

Πέρα από τον Καλογερά, σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Μαργέτη, Πρινιωτάκη και Μουστάκα στη νίκη της Άνδρου. Από την άλλη, για την Byron, καλό ματς έκαναν οι Μπασματζόγλου και Τσάπαλος.