21.1%
28.6%
45.2%
25.9%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κέρδισε με 59-63 τους Athens Supergrungers για να ανέβει στο 5-3 παίρνοντας το 5ο σερί ροζ φύλλο του. Τεράστιο ματς από τον Θανάση Μαγκώνη με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, καθοριστικός ο Χαρτοκόλλης για τους νικητές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε διστακτικά για τις δύο ομάδες που σκόραραν από ένα καλάθι στα πρώτα 7:30 λεπτά του. Ο Κατσαμπάνης άνοιξε το σκορ, με τον Χαρτοκόλλη να απαντά για το 2-3. Ο Μαγκώνης Β. αρκετά πιο μετά έγραψε το 2-5, για να ισοφαρίσει με καλάθι και φάουλ ο Κατσαμπάνης. Τρίποντο από τον Χαρτοκόλλη και καλάθι από τον Μαγκώνη Θ. για το 5-10, με τον Θεοδώρου να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαγκώνη Θ. στο 8-13 με νέο τρίποντο. Στη 2η περίοδο ο Πρατικάκης έφερε την ομάδα του στο 8-15, για να σκοράρει για τρεις ο Μαγκώνης Θ. για το 9-18. Ο Σταθόπουλος απάντησε, με τον Μαγκώνη Θ. να γράφει άλλους 5 πόντους για το 11-23 της ομάδας του. Ο Παπαδάκης μείωσε στους 10, με τον Μαγκώνη Β. και τον Σκλήρη να φέρνουν το ματς στο 13-27. Οι Athens Supergrungers δεν τα παράτησαν, αντέδρασαν και με σερί 9-0 από τον Αϊβαλιώτη, τον Παπαδάκη και τον Σταθόπουλο μείωσαν σε 22-27.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 22-29 από τον Μαγκώνη Θ., με τον Ανδρεόπουλο να μπαίνει δυνατά στην επανάληψη για το 22-33 του Αστέρα Ευελπίδων. Ο Κούρτης απάντησε, με τον Μαγκώνη Θ. να γράφει το 24-35, αλλά τον Τσίπρα με 4 πόντους να φέρνει το ματς στο 28-35. Ο Χαρτοκόλλης με νέο τρίποντο και ο Μαγκώνης Θ. έγραψαν το 28-40, για να απαντήσει ο Αϊβαλιώτης για το 32-40. Ο Μαγκώνης Θ. έφερε και πάλι το ματς σε διψήφια διαφορά, 32-42, με τον Θεοδώρου να απαντά και τον Σκλήρη να γράφει το 34-44. Ο Τσίπρας έβαλε δύο καλάθια ως το τέλος της περιόδου, με ένα τρίποντο του Μαγκώνη Θ. ενδιάμεσα να κλείνουμε το δεκάλεπτο στο 38-47. Στην 4η περίοδο οι Athens Supergrungers με τον Κατσαμπάνη και τον Κούρτη μείωσαν στο σουτ, 44-47. Ο Αστέρας Ευελπίδων με τον Χαρτοκόλλη, τον Μαγκώνη Θ. και τον Ανδρεόπουλο απάντησε με 0-9 σερί για το 44-56. Όμως, οι Athens Supergrungers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ο Κατσαμπάνης με τον Κούρτη έφεραν το ματς το 51-56. Ο Αϊβαλιώτης σκόραρε μια βολή, ο Κούρτης είχε 2/2 για να πάμε στο 54-57 με 1:02 για το φινάλε και τους Athens Supergrungers να έχουν τρέξει ένα 10-1 σερί. Ο Χαρτοκόλλης με 2/2 βολές έδωσε ανάσα στην ομάδα του, αλλά ο Θεοδώρου απάντησε στα 48 δευτερόλεπτα με πολύ δύσκολη ενέργεια (56-59). Οι Athens Supergrungers επέλεξαν να παίξουν άμυνα, με τον Χαρτοκόλλη να βάζει ένα τρομερό ντράιβ στα 28 δευτερόλεπτα για το 56-61 της ομάδας του. Οι Athens Supergrungers έκαναν λάθος αμέσως μετά, αλλά κατάφεραν να βγάλουν την άμυνα και στα 8 δευτερόλεπτα ο Κούρτης σκόραρε ένα μεγάλο τρίποντο για το 59-61. Όμως, οι Athens Supergrungers δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ στην επαναφορά για να σταματήσουν το χρόνο, με τον Μαγκώνη Β. να σκοράρει στη λήξη για το 59-63.

Για τους νικητές ο Μαγκώνης Θ. είχε 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα με 12/22 εντός παιδιάς, ο Χαρτοκόλλης είχε 17 πόντους και 7 ασίστ. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπάνης είχε 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Κούρτης 12 πόντους, 4 ασίστ, ο Τσίπρας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο Σταθόπουλος 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ.