8.3%
69.2%
43.9%
26.7%

Κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο οι Ακαδημίες Red-Dicolo νίκησαν τους Tomahawks με 80-70. MVP του αγώνα ήταν ο Βαγγέλης Ζώης με 29 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν καλά διαστήματα, όμως οι Tomahawks ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο τέλος της περιόδου. Ο Μέξας έκανε το 0-2, αλλά ο Ζωής απάντησε με τρίποντο για τις Ακαδημίες σημειώνοντας το 3-2. Το 3-4 σημειώθηκε με τον Μέξα, όμως ο Κατσιαπης απάντησε για το 5-4. Με τρίποντο τώρα ο Μέξας έγραψε το 5-7, όμως απάντησε ο Τριανταφύλλου κάνοντας το 8-7 με ένα γκολ φάουλ. Δύο ακόμη καλάθια από τον Ιορδανιδη ανέβασαν το σκορ στο 12-7, όμως οι Tomahawks απάντησαν με ένα 0-7 από Μέξα, Κάρλο και Ανδριαδάκη για το 12-14. Ο Ζώης ισοφάρισε σε 14-14, όμως ξανά ένα σερί από τους Tomahawks πήγε το ματς στο 14-20. Κορωνιός, Μέξας και Ανδριαδάκης έβαλαν τα καλάθια αυτά. Ο Μαφίδης έγραψε το 15-20 με μια βολή και ο Κορωνιός απάντησε επίσης με μια βολή για το τελικό 15-21 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Tomahawks είχαν την απόλυτη κυριαρχία και κατάφεραν να πάρουν μια τεράστια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Αντωνίου σημείωσε το 18-21. Ακολούθησε ένα 0-10 από τους Κορωνιό και Ανδριαδάκη για το 18-31. Ο Ζώης έσπασε το σερί και μείωσε σε 20-31, όμως ο Κορωνιός ανέβασε πάλι στους 13(20-33). Ο Θιακούλης μείωσε σε 21-33 με μια βολή, για να ακολουθήσει ακόμη ένα σερί που έφτασε το 0-7 από Αυγερη, Μέξα και Ανδριαδάκη που πήγε το σκορ στο 21-40. Σε 23-40 μείωσε ο Κατσιάπης, για να ανεβάσουν σε double σκορ οι Tomahawks με ένα 0-6(23-46). Το τελικό 25-46 του ημιχρόνου γράφτηκε από τον Ιορδανιδη.

Στην τρίτη περίοδο οι Ακαδημίες Red-Dicolo έδειξαν πως δεν θα πέσουν χωρίς μάχη, μειώνοντας αισθητά τη διαφορά. Ο Μαφίδης έγραψε το 27-46, με τον Κάρλο να απαντάει για το 27-48. Ένα 8-0 από Γρίβα, Αντωνίου, Μαφίδη και Ζώη έριξε τη διαφορά στους 13(35-48). Ο Κορωνιός ξεκολλησε την ομάδα του και έγραψε το 35-50, όμως ένα 5-0 των Ακαδημιών έριξε το ματς στους 10(40-50). Το 40-52 γράφτηκε από τον Γωγολο με τον Θιακούλη να ρίχνει πάλι στους 10(42-52).Ξανα στους 12 το ματς από τον Γωγολο (42-54) και ξανά στους 10 από τον Κατσιάπη (44-54). Ένα 0-5 (44-59)από Κορωνιό και Ανδριαδάκη λίγο αργότερα δεν έμεινε αναπάντητο από τον Ζώη που έκανε ένα 4-0 και μείωσε σε 48-59. Ο Ανδριαδάκης σημείωσε το 48-61, για να απαντήσει και πάλι ο Ζώης για το τελικό 50-61 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Tomahawks κατέρρευσαν μετά τις αποβολες σημαντικών παιδιών όπως οι Μέξας, Ανδριαδάκης και Κορωνιός. Τα ασυγκράτητα νεύρα των τριών κόστισαν στην ομάδα τους που στο τέλος αναγκάστηκε να παίξει και με 4 παίχτες στο παρκέ, κάτι το οποίο οι Ακαδημίες Red-Dicolo το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν τη νίκη. Ο Θιακούλης μείωσε σε 52-61,ομως ο Κορωνιός ανέβασε πάλι σε διψηφιο τη διαφορά (52-62). Ξανά Θιακούλης για το 54-62, για να έρθει απάντηση από Ανδριαδάκη και Αυγέρη για το 54-66. Ο Μαφίδης με τρίποντο μείωσε σε 57-66, όμως και πάλι ο Κορωνιός έδωσε λύση στους Tomahawks γράφοντας το 57-68. Πάλι ο Μαφίδης καλάθι για το 59-68 και πάλι απάντηση όμως από τον Κορωνιός για το 59-70. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα θέλαμε 5 λεπτά ακόμα. Οι Tomahawks που είχαν ήδη πολλά προβλήματα θα χάσουν και τον Κορωνιό λίγο αργότερα και θα δεχθούν ένα 21-0 που πήγε το σκορ από το 59-70 στο τελικό 80-70. Ζώης, Κατσιάπης, Γρίβας και Μαφίδης ήταν οι σκόρερ αυτού του σερί που έδωσε το ροζ φύλλο στους περσινούς πρωταθλητές.

Πέρα από τον Ζώη εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Μαφίδης, όπως και ο Κατσιάπης. Για τους Tomahawks οι Κορωνιός, Μέξας και Ανδριαδάκης έκαναν εκπληκτική εμφάνιση όμως κανείς από τους τρεις δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το ματς λόγω αποβολών.