25.0%
39.1%
31.4%
13.3%

Οι Gkrouvaloi πήραν το ντέρμπι κόντρα στον Άρειο Πάγκο με 47-51 για να ανέβουν στο 7-2 και να σταματήσουν το σερί νικών του αντιπάλου τους στις τρεις. Μεγάλα τρίποντα από Νικολόπουλο Γ. και Καλογερόπουλο στο τέλος, με τον δεύτερο να βρίσκει άξιο συμπαραστάτη στον Χατζή για τη νίκη της ομάδας του!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Χατζή, για να απαντήσει ο Μαυρόπουλος. Ο Καλογερόπουλος έφερε στο 2-5 τους Gkrouvalous με τον Αθανασόπουλο και τον Μαυρόπουλο να απαντούν με ένα 8-0 για το 10-5 της ομάδας τους. Το σερί διέκοψε ο Μαξούρης, με τον Νικολόπουλο Θ. για το 10-9, για να κλείσει ο Αργύρης το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-9 για τον Άρειο Πάγκο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν πέραν του καλαθιού του Αργύρη στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαριόλης έγραψε το 14-9, με τον Νικολόπουλο Γ. να μειώνει σε 14-12. Ο Αργύρης έφερε την ομάδα του στο 17-12, αλλά ο Χατζής με τον Καλογερόπουλο απάντησαν για το 17-17. Ο Άρειος Πάγκος δεν έχασε την ψυχραιμία του και ο Αθανασόπουλος με τον Σαμοΐλη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 21-17 για την ομάδα τους.

Στην επανάληψη ο Νικολόπουλος Γ. σκόραρε για το 21-19, με τον Αθανασόπουλο να απαντά για το 24-19 με καλάθι και φάουλ. Ο Νικολόπουλος Γ. μπήκε με φούρια στην επανάληψη, άλλοι 4 πόντοι για το 24-23 και ο Καλογερόπουλος με τρίποντο έγραψε το 24-26. Γρήγορα ισοφάρισε ο Σαμοΐλης, με τον Ευγένη να απαντά με τρίποντο και τον Καλογερόπουλο να γράφει το 26-31 για τους Gkrouvalous. Ο Μαριόλης μείωσε, με τον Αργύρη από τη γραμμή να φέρνει το ματς στο 30-31. Ο Χατζής με 3/4 βολές απάντησε για το 30-34 της ομάδας του, με τον Αργύρη να γράφει άλλες δύο από τη γραμμή, 33-34. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Καλογερόπουλο να σκοράρει κι εκείνος βολές, 33-36, με τον Χατζή να γράφει το 33-38 στην 4η περίοδο. Ο Μαυρόπουλος ήταν που μείωσε σε 37-38 στην 4η περίοδο, με τον Αργύρη να δίνει προβάδισμα στον Άρειο Πάγκο, 39-38. Ο Χατζής έφερε ξανά μπροστά τους Gkrouvalous με 6 λεπτά για το τέλος, για να γράψει ο Χαλιώτης το 39-42 και ο Νικολόπουλος Γ. το 39-43. Ο Αργύρης με τον Μαυρόπουλο απάντησαν για το 43-43, αλλά ο Καλογερόπουλος έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 43-46 της ομάδας του. Ο Αθανασόπουλος απάντησε αμέσως μετά με δύσκολη ενέργεια, 45-46, με τον Νικολόπουλο Γ. να σκοράρει για το 45-48. Στο 1:55 ο Μαριόλης έφερε το ματς στο 47-48, αλλά ο Νικολόπουλος Γ. μέσα σε 10 δευτερόλεπτα είχε απαντήσει με τρίποντο για το 47-51 των Gkrouvalon.

Το ματς δεν είχε σκορ στη συνέχεια, με τους Gkrouvalous να μπαίνουν στα τελευταία 42 δευτερόλεπτα με την μπάλα στα χέρια, όταν και έχασαν τρίποντο και δύο λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ, με τον Άρειο Πάγκο να μην κάνει φάουλ για να σταματήσει το χρόνο, να παίρνει την κατοχή στη λήξη του 24αριού με 18 δευτερόλεπτα, αλλά να μην έχει δει το χρόνο και να μην κάνει προσπάθεια για σουτ γρήγορα, με αποτέλεσμα όταν το συνειδητοποίησε ο Καλογερόπουλος να κάνει κλέψιμο και να κλείσει ο αγώνας με τους Gkrouvalous νικητές!

Για τους νικητές ο Καλογερόπουλος είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ με 4/9 τρίποντα, ο Χατζής 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 τάπες, ο Νικολόπουλος Γ. 14 πόντους. Για τον Άρειο Πάγκο ο Αργύρης είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μαυρόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ.