50.0%
42.9%
40.9%
15.4%

Οι Phoenix Bums κέρδισαν με 68-63 τους Miners, για να ανέβουν στο 10-4 στη Silver, σταματώντας στις 5 συνεχόμενες νίκες το σερί των αντιπάλων τους. Τεράστιο παιχνίδι από τον Κουζοβουνά με τον Μοσκόφογλου να τον συνεπικουρεί και τους Λάσπα και Κοβάτσο να ακολουθούν σε ένα πολύ σημαντικό βαθμολογικά ροζ φύλλο για τους Bums.

Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Δήμα για τους Miners, με τον Μοσκόφογλου να απαντά. Ο Τζαβάρας με τον Μπασιά έφεραν την ομάδα τους στο 2-8, αλλά ο Λάσπας με τον Καραγιάννη και τον Κοβάτσο απάντησαν για το 10-8 με 8-0 σερί. Ο Μπασιάς με τον Παπαδόγιαννη έβαλαν ξανά μπροστά τους Miners, για να απαντήσει ο Μοσκόφογλου με καλάθι και φάουλ. Ξανά σκορ από τον Παπαδόγιαννη, με τον Μοσκόφογλου και τον Κουζοβουνά να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 17-14. Στη 2η περίοδο ο Δήμας μείωσε στον πόντο, ο Μοσκόφογλου απάντησε με βολές, με τον Πασαλάρη, τον Δήμα και τον Τζαβάρα να γράφουν ένα 0-7 για το 19-23. Ο Λάσπας μείωσε, με τον Τζαβάρα και τον Μουμούρη να σκοράρουν για το 21-27. Ο Κοβάτσος με ένα προσωπικό 5-0 έφερε το ματς στον πόντο, 26-27, με τον Μπασιά να απαντά με δικό του 0-6 για το 26-33 των Miners, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κουζοβουνά και τον Μπαλτζόγλου στο 30-33.

Στην επανάληψη ο Μοσκόφογλου έφερε το ματς στον πόντο, με τον Τζαβάρα να απαντά. Ο Κουζοβουνάς έκανε τεράστιο δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τρίποντο για το 35-35. Ο Τζαβάρας απάντησε, ο Κουζοβουνάς με δύο καλάθια έβαλε μπροστά την ομάδα του, 39-38. Ο Δήμας έγραψε το 39-40, με τον Λάσπα να γράφει τρίποντο και τον Παπαδόγιαννη να ισοφαρίζει. Ο Κουζοβουνάς έγραψε κι αυτός τρίποντο για το 45-42, με τους Miners να παίρνουν σκορ από Τζαβάρα, Παπαδόγιαννη, Δήμα αι Κωτσίδη για το 47-50 και το προσπέρασμα. Ο Κατσαριώτης έφερε το ματς στον πόντο, με το δεκάλεπτο να κλείνει με ξέσπασμα για τους miners, 49-56 από Μπασιά, Τζαβάρα και Παπαδόγιαννη.

Στην 4η περίοδο οι Phoenix Bums με βολές μείωσαν σε 51-56, αλλά ο Πασαλάρης έφερε το ματς στο 51-58. Ο Κατσαριώτης με τον Κουζοβουνά απάντησαν για το 55-58, με τον Δήμα να κρατά μπροστά την ομάδα του. Ο Λάσπας με τρίποντο και ο Κουζοβουνάς έφεραν το ματς στα ίσα, 60-60. Ο Δήμας σκόραρε για το 60-62, αλλά ο Κουζοβουνάς έγραψε τρίποντο για το 63-62 και ο Μοσκόφογλου σκόραρε από μέση απόσταση στο τελευταίο λεπτό για το 65-62. Ο Κωτσίδης είχε 1/2 βολές για να μειώσει στους 2 πόντους, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια επίθεση στη συνέχεια ως τα 30 δευτερόλεπτα. Οι Phoenix Bums κατάφεραν να κρατήσουν την μπάλα για 14 δευτερόλεπτα πριν πάρουν φάουλ, 1/2 βολές ο Κουζοβουνάς (19 πόντοι στο 2ο ημίχρονο) για το 66-63 στα 16 δευτερόλεπτα. Οι Miners αστόχησαν στην επόμενη επίθεσή τους, ο Μοσκόφογλου πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ, 2/2 βολές και 68-63 η νίκη για τους Phoenix Bums.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς είχε 23 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα με 9/12 εντός παιδιάς, ο Μοσκόφογλου είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ με 6/9 εντός παιδιάς, ο Λάσπας είχε 12 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και ο Κοβάτσος είχε 8 πόντους και 5 κλεψίματα. Για τους Miners, που έπεσαν στο 8-6, ο Δήμας είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζαβάρας 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παπαδόγιαννης 11 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μπασιάς 12 πόντους.