19.2%
46.7%
33.9%
18.8%

Εδραιώνονται στην 8άδα οι Miners μετά τη νίκη σε ένα απίστευτο ντέρμπι με τους Athens Supergrungers.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήταν τρίποντο δια χειρός Τζαβάρα, όμως με τους πόντους των Θεοδώρου και Τσίπρα οι Athens Supergrungers έφτασαν στο 5-3. Ο Θεοδώρου έβαλε 6 σερί πόντους-τρίποντο καλάθι και φάουλ- για το 11-7, το δεκάλεπτο όμως έληξε 11-13 μετά τα καλάθια του Παπαδόγιαννη και το τρίποντο του Μπασιά.

Ο Ντζιλέπης έβγαλε ωραία πάσα στον Αϊβαλιώτη για το 13-17, όμως το τρίποντο του Πασαλάρη και η ωραία συνεργασία Παπαδόγιαννη-Τζαβάρα έκαναν το ματς 13-22. Στο σημέιο αυτό ο Ζήσσης έδειξε το ταλέντο του σκοράροντας και δημιουργώντας. Τρίποντο, ασίστ στον Αϊβαλιώτη και πάλι τρίποντο για να πάει το ματς στο 21-22. Ο Σακαράκης όμως είχε άμεση απάντησε και με τρομερό ντράιβ έκανε το 21-24. (25-28)

Το τρίποντο του Σταθόπουλου έκανε το σκορ 30-28, όμως η συνεργασία Μπασιά(πάσα)-Τζαβάρα έφερε και πάλι ισοπαλία. Λίγο αργότερα ο Παπαδόγιαννης έβγαλε ωραία πάσα πίσω από την πλάτη στον Δήμα για το 32-34. Οι miners είχαν την καλή επιθετική λειτουργία σε όλο το δεκάλεπτο αυτό όμως οι Athens Supergrungers ακολουθούσαν το σκορ με καλάθια κυρίως στο ζωγραφιστό.(40-41)

Το πλέον συγκλονιστικό δεκάλεπτο ήταν το 4ο. Ο Τζαβάρας πάσαρε πολύ ωραία στον Δήμα για το 40-43, και στην επόμενη επίθεση των Miners ο Μπασιάς έβαλε απίθανο ντράιβ. Οι Athens Supergrungers με ένα σερί 5-0 και ωραιότερη φάση τη συνεργασία Ντζιλέπη- Αϊβαλιώτη κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ(48-47). Το ματς ήταν σε τεντωμένο σκοινί τα τελευταία λεπτά με τον Μπασιά να δίνει μετά από ώρα αέρα 3 πόντων (49-52). Ο Ντζιλέπης σκόραρε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας 2/2 βολές(51-52), αμφότερες ομάδες δεν έκαναν σωστή επίθεση όμως στη συνέχεια. Έτσι η κατοχή έφτασε και πάλι στους Miners που πήραν ένα ποντό από τον Τζαβάρα(51-53). Ακόμα μία χαμένη επίθεση για τους Athens Supergrungers, και τους Miners να φτάνουν στο +4 με 2/2 βολές του Σακαράκη. Οι αντίπαλοι όμως είδαν τον Ντζιλέπη να σκοράρει από τα 6,75 για το 54-55. Το φάουλ για να στείλει στις βολές τον Δήμα άργησε και έτσι τα δευτερόλεπτα ήταν λίγα. Ο Δήμας έβαλε ½ για το 54-56. Οι Athens Supergrungers όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν ολόκληρη επίθεση στέλνοντας την μπάλα σχεδόν έξω μόνοι τους. Έτσι το τελικό σκορ έμεινε 54-56.

Τρομερή εμφάνιση του Τζαβάρα με 19 πόντους, 10 ριμπάουντς,2 ασίστς και ένα κλέψιμο.