9.1%
41.7%
29.3%
23.8%

Το απίθανο ματς του Μαυρόπουλου δεν συνδυάστηκε με νίκη για τον Άρειο Πάγκο στο ντέρμπι με τους MyRema State Warriors.

Ο Άρειος Πάγκος ξεκίνησε με 3-0 δια χειρός Σαμοϊλη και Μαριόλη, όμως οι MyRema State Warriors έτρεξαν ένα σερί 12-0! Ωραιότερες φάσεις τα ντράιβ των Σταυρίδη- Βερύκιου. Ο Μαυρόπουλος σκόραρε το 1ο του τρίποντο στο σημείο αυτό για το 6-12. Λίγο πριν λήξει το δεκάλεπτο ο ίδιος έβαλε δύσκολο σουτ στη λήξη του χρόνου για το 11-18 και στην τελευταία φάση έβαλε από επιθετικό ριμπάουντ buzzer beater καλάθι για το 13-20.

Το ίδιο καλά ξεκίνησε και το επόμενο δεκάλεπτο με τρίποντο του για το 18-21, ενώ το δύσκολο ντράιβ του Μαριόλη έγραψε το 21-21. Το 26-24 έκανε ο Μαυρόπουλος με τρίποντο, ωστόσο με 2 βολές και ένα ωραίο ποστ ο Βερύκιος έδωσε +2 στην ομάδα του.(26-28)(27-29)

Στην Τρίτη περίοδο η πάσα του Μαυρόπουλου έγινε καλάθι στα χέρια του Σαμοϊλη για το 31-31, όμως το 31-33 έκανε ο Ίσσαρης μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Το τρίποντο του Μαυρόπουλου έκανε το σκορ 34-33. Ωραίο ντράβι από τον Σταυρίδη(36-37), τρομερό coast to coast του Αργύρη (38-37). Και ενώ το ματς πήγαινε πόντο πόντο ο Μαυρωνάς έδωσε το +2 στους MyRema State Warriors με τρίποντο (40-42). Το 44-42 έκανε ο Μαριόλης με buzzer beater τρίποντο από τα 9 μέτρα!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πλέον μη παραγωγικό. Tα καλάθια του Σπυρόπουλου και του Βερύκιου έκαναν το 44-46, όμως οι ¾ βολές του Αργύρη έφεραν το ματς στο 47-46.Ωραίο ντράιβ του Βερύκιου και ½ βολή του Μαυρωνά έδωσε νέο +2 στους MyRema(47-49). Όμως το ωραίο ντράιβ του Μαριόλη έδωσε ευκαιρία για 2 βολές που δεν τις άφησε ανεκμετάλλευτες κάνοντας το σκορ 49-49. Στην προτελευταία επίθεση του αγώνα ο Μαυρωνάς τα έβαλε με όλους και σκόραρε ένα δύσκολο ντράιβ γράφοντας το τελικό 49-51 καθώς ο Άρειος Πάγκος δεν βρήκε στόχο στην τελευταία του επίθεση.

Βερύκιος και Μαυρωνάς έβαλαν  14 και 13 πόντους αντίστοιχα και ήταν οι MVP του ντέρμπι.