11.5%
43.8%
45.5%
19.4%

Οι Καλλιθέα Pimps κέρδισαν τους Phoenix Bums με 65-60 στην παράταση, μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι, για να ανέβουν στο 9-6 και να ρίξουν στο 10-5 τους αντιπάλους τους. Ζάκας Σ., Κοιλάκος και Βασιλειάδης έκαναν τη διαφορά για τους Pimps, ο πρώτος στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ οι δύο τελευταίοι καθάρισαν στην παράταση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για τους Phoenix Bums με τον Κουζοβουνά, τον Μοίρα και τον Μοσκόφογλου. Ο Ζάκας Σ. απάντησε για το 4-6, αλλά ο Μοσκόφογλου έγραψε το 4-8 και το 6-10 για την ομάδα του. Με Ζουρνατσίδη και Ζάκα Σ. οι Καλλιθέα Pimps ισοφάρισαν τον αγώνα, ενώ ο Πανάγος τους έδωσε προβάδισμα με 12-11. Ο Μοσκόφογλου με τον Κουζοβουνά απάντησαν για το 12-14, για να γράψει ο Κοιλάκος το 15-14, πριν κλείσει ο Λάσπας με τρίποντο το δεκάλεπτο στο 15-17. Στη 2η περίοδο νέο τρίποντο από τον Φωτόπουλο έφερε το ματς στο 15-20, με τον Βασιλειάδη και τον Κοιλάκο να ισοφαρίζουν σε 20-20. Λάσπας και Κοιλάκος αντάλλαξαν τρίποντα για το 23-23, με τον Κουζοβουνά να γράφει το 23-25 και τον Καναρίδη να ισοφαρίζει. Ένα τρίποντο του Πανάγου έφερε το ματς στο 28-26, με τον Καναρίδη και τον Λιμνόπουλο να ολοκληρώνουν ένα 8-0 για την ομάδα τους για το 33-26. Οι Phoenix Bums αντέδρασαν γρήγορα και ο Κοβάτσος με τον Μοσκόφογλου και τον Μοίρα έτρεξαν ένα δικό τους 0-7 για το 33-33, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 35-33 ο Βασιλειάδης.

Στην επανάληψη ο Καναρίδης μπήκε με τρίποντο για το 38-33 της ομάδας του, αλλά οι Phoenix Bums είχαν και πάλι αντίδραση: σερί 0-12 με τον Μοίρα και τον Μοσκόφογλου να μοιράζονται από 6 πόντους για το 38-45. Οι Καλλιθέα Pimps απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, δικό τους 9-0 σερί από τον Καναρίδη, τον Λιμνόπουλο, τον Κοιλάκο και τον Ζάκα Σ. για το προσπέρασμα και το 47-45, πριν έρθει ξανά ο Μοίρας και κλείσει το δεκάλεπτο στο 47-47.

Στην 4η περίοδο ο Κοβάτσος με τον Λάσπα έφεραν τους Phoenix Bums στο 47-51, με τον Ζάκα Σ. να παίρνει φωτιά και με προσωπικό 8-0 με τρίποντο, δίποντο και καλάθι και φάουλ να φέρνει την ομάδα του στο 55-51. Ο Κοβάτσος με μία βολή και ο Λάσπας με δύο ντράιβ έγραψαν το 55-56, για να έρθει ο Φωτόπουλος με 1/2 βολές για το 55-57 στο 1:55. Ο Βασιλειάδης ισοφάρισε με 2/2 βολές στο 1:15 για το φινάλε, με τις δύο ομάδες να χάνουν από δύο επιθέσεις η καθεμία, για να φτάσουμε στην τελευταία του αγώνα, όπου οι Phoenix Bums δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην εκπνοή για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Εκεί οι Καλλιθέα Pimps εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους και η κούραση του ρόστερ 6 ατόμων βγήκε στους Phoenix Bums, που μπόρεσαν να σκοράρουν μόνο με 3 βολές. Οι δύο ήταν του Κουζοβουνά για το 57-59, αλλά ο Βασιλειάδης σκόραρε σε συνεχόμενες επιθέσεις για το 61-59 των Καλλιθέα Pimps. Με μία βολή ο Κοβάτσος έφερε το ματς στο 61-60, αλλά ο Κοιλάκος πέτυχε τεράστιο τρίποντο με 2:12 για το φινάλε για το 64-60. Ο Καναρίδης έβαλε μια βολή στο τελευταίο λεπτό για το 65-60, με τους Phoenix Bums να χάνουν δύο σουτ (δίποντο και τρίποντο) με 25 δευτερόλεπτα για το τέλος και μαζί τους και την ευκαιρία για να πάρουν κάτι από το ματς.

Για τους νικητές ο Ζάκας Σ. είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κοιλάκος 13 πόντους και 5 ασίστ, ο Βασιλειάδης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Πανάγος 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λιμνόπουλος 5 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Phoenix Bums ο Μοσκόφογλου είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λάσπας 12 πόντους, 5 κλεψίματα, ο Μοίρας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κοβάτσος 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κουζοβουνάς 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ.