29.6%
56.3%
55.6%
44.0%

Ο Φωκιανός άντεξε το γρήγορο παιχνίδι των Kings, οι οποίοι μπόρεσαν να τρέξουν μόνο για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο έμειναν από ανάσες και αυτό το εκμεταλλευτηκε ο πολύ εύστοχος Φωκιανός για να πάρει τη νίκη με 77-92. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζούρτος με 35 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως τα τελευταία λεπτά οι Kings έκαναν ένα μπαμ και ξέφυγαν παίρνοντας διψηφια διαφορά. Ο Τζούρτος άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-2, ο Μουστάκας και ο Αλεξανδρόπουλος έδωσαν προβάδισμα με 4-2 στους Kings και ο Τζούρτος έβαλε άλλους 4 πόντους για το 4-6. Τρεις πόντοι του Δερματίνου για το 7-6, για να ακολουθήσει ένα 0-4 από Τζούρτο και Καρακατσάνη για το 7-10. Ένα 8-0 από Γκοτζή, Μουστάκα και Αλεξανδροπουλο έβαλε μπροστά τους Kings με 15-10, Ο Φερεντινος μείωσε σε 15-13 και ακολούθησε άλλο ένα καλό σερί από Μουστάκα, Χαριτόπουλο και Δερματίνο για το 24-13. Σε 24-15 μείωσε ο Ακράτος και ο Χαριτόπουλος απάντησε για το τελικό 26-15 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε και από τις δύο ομάδες, με τους Kings να προσπαθούν να ξεφύγουν όμως ο Φωκιανός είχε λύσεις και υπομονή. Τζούρτος και Καρακατσάνης μειωσαν σε 26-19, για να απαντήσουν ο Γκοτζής με τον Χαριτόπουλο για το 30-19. 2/2 βολές ο Τζούρτος για το 30-21 και καλάθι του Δερματίνου για το 32-21. Τρίποντο ο Τζούρτος για το 32-24 και 5-0 οι Χαριτόπουλος και Αλεξανδρόπουλος για το 37-24. Άλλο ένα καλάθι του Καρακατσάνη για το 37-26 και άλλο ένα 5-0 από Δερματίνο και Αλεξανδρόπουλο για το 42-26. Ένα 0-4 δια χειρός Παντελεάκη για το 42-30, τρίποντο ο Χαριτόπουλος για το 45-30 και γκολ φάουλ ο Ρίπης για το 45-33. Μια βολή του Αλεξανδρόπουλου για το 46-33 και δύο του Καρακατσάνη για το 46-35. Καλάθι ο Μουστάκας για το 48-35 και 2 τρίποντα του Τζούρτου για το 48-41. Το τελικό 51-41 του ημιχρόνου το έγραψε με τρίποντο ο Χαριτόπουλος.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός των Kings άρχισε να πέφτει, ο Φωκιανός έφτασε μέχρι την ισοφαριση, όμως ο Χαριτόπουλος και ο Αλεξανδρόπουλος έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Γκοτζής έκανε το 53-41, ο Ακράτος μείωσε σε 53-43 και ακολούθησε ένα 4-0 από Δερματίνο και Μουστάκα για το 57-43. Στη συνέχεια ο Φωκιανός έκανε ένα εξαιρετικό 0-12 με τους Ρίπη, Καρακατσάνη και Τζούρτο για το 57-55. Ο Δερματίνος ξεκολλησε τους Kings κάνοντας το 59-55 και οι Παντελεάκης και Παπαδόπουλος ισοφάρισαν σε 59-59. Χαριτόπουλος και Αλεξανδρόπουλος σημείωσαν το τελικό 66-59 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Φωκιανός συνέχισε να είναι τόσο καλός όσο και στη τρίτη,συν ότι ανέβασε ρυθμό ο Καρακατσάνης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά και να φτάσουν άνετα στη νίκη. Καρακατσάνης και Τζούρτος ισοφάρισαν σε 66-66, ο Χαριτόπουλος έβαλε τρίποντο για το 69-66 και ακολούθησε ένα 0-12 δια χειρός Καρακατσάνη για το 69-78. Ο Αλεξανδροπουλος μείωσε σε 71-78 και οι Τζούρτος, Παντελεάκης ανέβασαν τη διαφορά στους 12 (71-83). Ο Χαριτόπουλος έβαλε 4 πόντους για το 75-83 και απάντησε ο Παντελεάκης με 4 δικούς του για το 75-87. Άλλοι δύο πόντοι από τον Χαριτόπουλο για το 77-87 και ακολούθησε ένα καλάθι του Παντελεάκη και ένα τρίποντο του Τσιώτση για το τελικό 77-92 του αγώνα.

Πέρα από τον Τζούρτο, καταπληκτικό ματς έκαναν και οι Καρακατσάνης, Παντελεάκης για τον Φωκιανό. Για τους Kings ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος και Γκοτζής.