21.4%
90.9%
32.6%
30.0%

Σε ένα ματς όπου κάνεις δεν μπόρεσε να ξεφύγει, το ροζ φύλλο κατάφεραν να πάρουν τα Χώματα κερδίζοντας με 53-58 τον Άφοβο Σεπολίων. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ψαρρός με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι δύσκολα θα κατάφερνε κάποια από τις δύο ομάδες να πάρει διαφορά, αφού και οι δύο έβγαζαν πάθος στο γήπεδο και ήταν καλά διαβασμενες. Ο Δαμανάκης έβαλε ένα καλάθι για το 0-2, απάντησαν με 7-0 οι Λαμπρινός και Γωγάκης για το 7-2 και μειωσαν σε 7-6 οι Μπίλιας και Δαμανάκης. Καλάθι ξανά από τον Γωγάκη για το 9-6 και γκολ φάουλ ο Μελάς για το 9-9. Μια βολή και ένα καλάθι ο Γκότσης για το 12-9, απάντηση από τον Ανοσίκε για το 12-11 και 14-11 από τον Τσικόλα. Το τελικό 14-16 της περιόδου γράφτηκε με ένα 0-5 δια χειρός Βλάσση.

Στη δεύτερη περίοδο τα Χώματα μπήκαν αρκετά δυνατά, προσπάθησαν να χτισουν διαφορά με ένα σερί, όμως ο Άφοβος βρήκε γρήγορα τον καλό του ρυθμό και μπήκε ξανά στο κόλπο. Μελάς και Βλάσσης σημείωσαν το 14-21 και οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι μέχρι το 22-30, όπου ο Άφοβος έκανε ένα 8-0 σερί με Γωγάκη και Λαμπρινό να βάζουν από δύο καλάθια και να ισοφαριζουν σε 30-30. Καλάθι από τον Μελά για το 30-32 και άλλο ένα από τον Ψαρρό για το 30-34. Ο Τσικόλας μείωσε σε 32-34, ο Ψαρρός ανέβασε σε 32-37 και ακολούθησε μια βολή του Τσικόλα και ένα καλάθι του Κλάγκου για το τελικό 35-37 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες εσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους. Οι επαφές και τα φάουλ ήταν πολλά, με τι σκορ της περιόδου να πηγαίνει αρκετά πιο χαμηλά από τις προηγούμενες. Ο Τσικόλας ισοφάρισε σε 37-37, ο Μελάς έβαλε ξανά μπροστά τα Χώματα με 37-39 και ακολούθησε ένα 4-0 από Γκότση και Τσικόλα για το 41-39. Μπίλιας, Ψαρρός και Μελάς ανέλαβαν δράση, έτρεξαν ένα 0-7 και πήραν κεφάλι τα Χώματα με 41-46. Ο Κλάγκος μείωσε σε 42-46,ο Βλάσσης ανέβασε σε 42-48 και ο Γκότσης σημείωσε το τελικό 43-48 του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς θα το έπαιρνε ο πιο ψυχραιμος έτσι όπως διακυμανθηκε. Ο Άφοβος ισοφάρισε 2.50 πριν λήξει, για να ακολουθήσει ένα φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Βλάσης έβαλε δύο βολές για το 43-50. Λαμπρινός, Γκότσης και Γουργουλίτσας απάντησαν με 6-0 για το 49-50,ο Ψαρρός σημείωσε το 49-52 και ο Λαμπρινός ισοφάρισε σε 52-52 2.50 πριν τη λήξη. Άμεση απάντηση από τον Ψαρρό για το 52-55 με 2.30 να μένουν. Στη συνέχεια ακολούθησε μια άστοχη επίθεση του Άφοβου και 2/2 βολές από τον Μελά για το 52-57 με 1.40 να μένει. Με 3″ μέσα στη ρακέτα χρεωθηκε ο Άφοβος στην επόμενη επίθεση, αλλά αυτό δεν το εκμεταλλευτηκαν τα Χώματα που έκαναν ένα σουτακι από μακρυά στη λήξη του χρόνου επίθεσης τους μς 57″ να μένουν πλέον για λήξη. Γρήγορη επίθεση από τον Λαμπρινό, ο οποίος θα πάρει φάουλ και θα πάει για βολές με 52″ να μένουν. Θα βάλει 1/2 και θα σημειώσει το 53-57. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έκαναν από ένα λάθος, επομένως κατοχή έχουν τα Χώματα. Γρήγορα θα στείλουν τον Ψαρρό για βολές οι παίχτες του Γιαννόπουλου. Ο guard των Χωμάτων θα βάλει 1/2 και θα σημειώσει το 53-58 με 17″ να μένουν. Στη συνέχεια ο Άφοβος θα χάσει δύο τρίποντα, θα πάρει όμως ξανά επιθετικό ριμπάουντ αλλά ο Βλάσσης θα σταματήσει ψηλά τον αντίπαλο του. Με 5″ να μένουν ο Άφοβος θα κάνει άλλο ένα τρίποντο, ο Μελάς θα μαζέψει ριμπάουντ και το ματς θα τελειώσει με το 53-58 που είχε σημειωθεί λίγο νωρίτερα.

Πέρα από τον Ψαρρό, καλό ματς για τα Χώματα έκαναν επίσης οι Βλάσσης και Μελάς. Για τον Άφοβο ξεχώρισαν οι Γωγάκης και Λαμπρινός.