37.0%
66.7%
43.2%
33.3%

Τεράστια νίκη πήραν οι ΜΚΟ κόντρα στην Xavalencia, η οποία είχε τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τελευταίο έπαθε μπλακ άουτ και έχασε το ματς με 69-61. MVP του αγώνα ήταν ο Βαγγέλης Μάινας με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν καλά, όμως η Xavalencia έκανε ένα καλό σερί προς το τέλος και πήρε μια διαφορά. Ο Τρούσας ξεκίνησε με 2 τρίποντα για το 0-6, με τον Κουτρόπουλο να μειώνει σε 3-6 και τον Βασιλόπουλο να σημειώνει το 3-8. Κουτρόπουλος, Μάινας και Κιφοκέρης έδωσαν προβάδισμα με 12-8 στους ΜΚΟ, όμως η Xavalencia απάντησε με τους Βασιλόπουλο, Ανδρέα Βλασταρίδη, Χριστοφορίδη, Δρελιώζη και Τρούσα με 0-14 για το 12-22. Το τελικό 14-22 της περιόδου το έγραψε ο Μάινας.

Στη δεύτερη περίοδο οι ΜΚΟ κατάφεραν γρήγορα να ισορροπήσουν το ματς, όμως στο τέλος και πάλι η Xavalencia έδειξε να έχει λύσεις και σωστές επιλογές στην επίθεση για να πάρει ξανά προβάδισμα. Ο Σωτηρόπουλος μείωσε σε 16-22, ο Βλασταρίδης ανέβασε σε 16-23 και ο Κουτρόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 22-23. Καλάθι από τον Τζελέπη για το 22-25 και προβάδισμα για τους ΜΚΟ με σκόρερ τους Μάινα και Σωτηρόπουλο για το 26-25. Καλάθι από τον Τζελέπη για το 26-27, απάντηση του Μάινα για το 28-27 και 0-7 από την Xavalencia με 2 τρίποντα του Δρελιώζη και 1 βολή του Βασιλόπουλου για το 28-34. Το τελικό 30-36 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε από ένα καλάθι του Κιφοκέρη για τους ΜΚΟ και ένα του Βασιλόπουλου για τη Xavalencia.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Xavalencia συνέχισε να δέχεται πίεση, ομως δεν έδειχνε να “μασάει” καταφέρνοντας οχι μόνο να κρατάει το προβάδισμα, αλλά και να το αυξάνει. Ο Κουτρόπουλος μείωσε σε 33-36, ο Δρελιώζης έκανε το 33-38 και ακολούθησε ένα 4-0 από Κουτρόπουλο και Σωτηρόπουλο για το 37-38. Χριστοφορίδης, Δρελιώζης, Ανδρέας Βλασταρίδης και Τρούσας έκαναν ένα 0-12 για το 37-50, με τον Μάινα να σταματάει το σερί και να μειώνει σε 39-50. Καλάθι ξανά από τον Χριστοφορίδη για το 39-52 και ένα 5-0 από Μάινα και Κουτρόπουλο για το τελικό 44-52 του δεκαλέπτου.

Ώρα για την τελευταία περίοδο, όπου οι ΜΚΟ έδειχναν να κρατούν άσσο στο μανίκι κάνοντας εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση για να χτυπήσουν το ματς κόντρα σε έναν αντίπαλο με φοβερή ιστορία. Μια βολή του Κουτρόπουλου για το 45-52 και μια του Βλασταρίδη για το 45-53, για να ακολουθήσει ένα 14-0 από τους Σωτηρόπουλο, Κιφοκέρη, Μάινα και Μαρσελλο για το 59-53. Τρίποντο του Τζελέπη για το 59-56 και 5-0 από Κιφοκέρη και Κουτρόπουλο για το 64-56. Ο Χριστοφορίδης μείωσε σε 64-58, ο Κιφοκέρης έγραψε άλλο ένα τρίποντο για τους ΜΚΟ (67-58) και ξανά Χριστοφορίδης για το 67-60. Ο Κιφοκέρης έγραψε ένα καλάθι ακόμα για το 69-60 και ο Χριστοφορίδης με μια βολή έγραψε το τελικό 69-61 του αγώνα.

Για τους ΜΚΟ, πέρα από τον Μάινα, εξαιρετικό ματς έκαναν και οι Κιφοκέρης, Κουτρόπουλος κσι Σωτηρόπουλος. Για την Xavalencia ξεχώρισαν οι Δρελιώζης, Τρούσας και Χριστοφορίδης.