11.8%
66.7%
56.1%
23.1%

Η Xavalencia είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια άνετη νίκη κόντρα στους Red-Dicolo με 72-40. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χριστοφορίδης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Red-Dicolo ήταν αρκετά ανταγωνιστικοι ως τα πρώτα 7 περίπου λεπτά, όμως σε εκείνο το σημείο η Xavalencia εσφιξε λίγο τα λουριά στην άμυνα και με σωστές επιθέσεις άρχισε σιγά σιγά να παίρνει μια διαφορά. Ο Γώγολος έκανε το 0-2, ο Γκουρβέλος με τρίποντο έβαλε μπροστά με 3-2 την Xavalencia και ο Κάρλος έκανε το 3-4. Ξενάκης και Ανδρέας Βλασταρίδης έβαλαν από ένα καλάθι για το 7-4 και 7-7 από τον Κλωνάρη. Χριστοφορίδης και Ξενάκης έκαναν το 11-7, 11-9 από τον Γεωργακόπουλο και 17-9 με τους Ανδρέα Βλασταρίδη, Νεκτάριο Βλασταρίδη και Χριστοφορίδη να βάζουν από ένα καλάθι για να κλείσει η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν όρεξη, όμως το σκορ ήταν πιο μαζεμένο λόγω των πολλών λαθών που έκαναν και οι δύο πλευρές. Ο Ξενάκης ανέβασε στο +10 την Xavalencia με το 19-9, ο Αντωνίου έβαλε μια βολή για το 19-10 και 25-10 από τους Ανδρέα Βλασταρίδη και Χριστοφορίδη. Καλάθι του Πολύζου για το 25-12, από ένα οι Χριστοφορίδης και Βασιλόπουλος για το 29-12 και 29-14 από τον Πολύζο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Xavalencia μπήκε για να σκοτώσει τον αντίπαλο, όπως και έκανε χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα αφού είχε παρουσιαστεί με αρκετά δυνατά ονόματα στο ροστερ της. Ξενάκης και Βασιλόπουλος έκαναν το 34-14, ο Πολύζος μείωσε σε 34-17 και ξανά ο Ξενάκης καλάθι για το 36-17. Αντωνίου και Γώγολος έριξαν σε 36-21, για να ακολουθήσει ένα 7-0 από Γκουρβέλο, Τζελέπη και Ξενάκη για το 43-21. Κάρλος και Γεωργακόπουλος σημείωσαν το 43-24, ο Γκουρβέλος έβαλε μια βολή για το 44-24 και 44-25 από τον Κάρλος. Γκουρβέλος, Μποφίλης και Ξενάκης ανέβασαν σε 53-25, για να γράψει το τελικό 53-27 της περιόδου ο Πολύζος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Xavalencia συνέχισε να κάνει επίδειξη δύναμης, καθώς ακόμα και όταν έκανε rotation δεν φαινόταν αλλαγή στο παρκέ κι έτσι έφτασαν στη νίκη με 30+ πόντους. Ο Πολύζος μείωσε σε 53-29, Χαρισης και Ανδρέας Βλασταρίδης ανέβασαν σε 58-29 και 58-31 από τον Γεωργακόπουλο. Χριστοφορίδης, Χαρίσης και Τζελέπης έκαναν ένα 11-0 για το 69-31, ο Γώγολος μείωσε σε 69-33 και 72-33 από τον Χαρίση. Στη συνέχεια ήρθε ένα 0-7 των Red-Dicolo για να γραφτεί το τελικό 72-40 του αγώνα.

Για την Xavalencia, πέρα από τον Χριστοφορίδη, καλό ματς έκαναν και οι Ανδρέας Βλασταρίδης, Γκουρβέλος και Ξενάκης. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισε ο Πολύζος.