26.7%
52.6%
38.6%
8.7%

Οι Oklaχωμα Thunder βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά και πήραν εύκολα τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στους Vintage Hoopers με 60-68. MVP του αγώνα ήταν ο Φώτης Τσάπαλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την πρώτη περίοδο οι Oklaχωμα έδειξαν πως ήταν σε καλό βράδυ, είχαν αρκετούς παίχτες με καλή ευστοχία και με όρεξη για άμυνα, με αποτέλεσμα να παίρνουν μια καλή διαφορά από νωρίς. Τσάπαλος και Τσιβράς έβαλαν τους πρώτους 5 πόντους του αγώνα, για να μειώσουν οι Vintage με τους Ντίνο και Μασοκώστα σε 4-5. Πέντε πόντοι του Ανδρικόπουλου, μια βολή του Μανιατόπουλου και ένα τρίποντο του Τσιβρά για το 4-14, μς τους Μέη και Ντίνο να μειώνουν σε 9-14. Τσάπαλος και Ανδρικόπουλος για το 9-18, ο Καϋμενάκης έβαλε μια βολή για το 10-18 και ο Παπαναστασίου έγραψε το τελικό 10-20 του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Vintage βρήκαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση τους, όμως στην άμυνα δεν έκλεισαν τις τρύπες που έπρεπε κι έτσι αντί η διαφορά να μειωθεί, αυξήθηκε. Ο Τσιβράς έκανε το 10-22, ο Κόσσυβας μείωσε σε 13-22 και ο Μάνδυλας έκανε ένα 0-5 για το 13-27. Καλάθι από τον Πανούση για το 15-27 και 15-36 από τους Μάνδυλα και Τσάπαλο. Καλάθι του Δανιηλίδη για το 17-36, απάντηση από τον Μανιατόπουλο και 8-0 από Ντίνο, Παπαευθυμίου, Κόσσυβα και Καϋμενάκη για το 25-38. Στη συνέχεια με ένα καλάθι του Μάνδυλα για τους Oklaχωμα και ένα του Παπαευθυμίου για τους Vintage γράφτηκε το τελικό 27-40 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως στο σενάριο του ματς, με τους Oklaχωμα να έχουν σε όλη τη διάρκεια ένα σταθερά καλό προβάδισμα. Πανούσης και Μασοκώστας μείωσαν σε 31-40, ομως γρήγορα οι Τζανάκης και Μανιατόπουλος ανέβασαν σε 31-44. Καλάθι του Καϋμενάκη για το 33-44 και 33-46 από τον Ανδρικόπουλο. Μασοκώστας αυτή τη φορά για το 35-46 και 35-48 από τον Παπαναστασίου, για να πάμε καλάθι καλάθι μέχρι το 39-50, όπου ο Ανδρικόπουλος με δύο αιφνιδιασμούς έκανε το τελικό 39-54 του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να είναι μεγάλη μέχρι που οι Oklaχωμα χαλάρωσαν και οι Vintage κάλυψαν μεγάλο κομμάτι στο σκορ, χωρίς όμως να προλαβαίνουν να αγχωσουν τον Τσάπαλο και την παρέα του. Ο Παπαναστασίου έκανε το 39-57, ο Παπαευθυμίου μείωσε σε 41-57 και ο Μάνδυλας ανέβασε σε 41-59. Μασοκώστας και Ντίνος έριξαν σε 45-59, ο Μανιατόπουλος έγραψε το 45-61 και Ο Καϋμενάκης έβαλε τρεις πόντους για το 48-61. Τρίποντο του Τσιβρά για το 48-64, 50-64 από τον Μασοκώστα και 0-4 από Μανιατόπουλο και Βολτέα για το 50-68. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του αγώνα οι Vintage έκαναν ένα 10-0 με τους Καϋμενάκη και Ντίνο, για να μειώσουν στο τελικό 60-68 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Τσάπαλο, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Ανδρικόπουλος, Τσιβράς και Μάνδυλας. Για τους Vintage Hoopers ξεχώρισαν οι Ντίνος, Μασοκώστας και Καϋμενάκης.