19.4%
66.7%
43.1%
25.0%

Oι ανανεωμένοι BC Abla  με βάση τους το τελευταίο απίθανο δεκάλεπτο και την άρτια εμφάνιση του Μητσόπουλου νίκησαν με 70-58 τους Clerks BC του  καλού Ρίζα. Αν και οι 2οι είχαν σταθερά μικρή διαφορά μέχρι και το 4ο δεκάλεπτο η απίθανη εμφάνιση του Αθανασιάδη με σερί τριπόντων έδωσε το ροζ φύλλο στην παρέα του Ορνεράκη.

Ο Μητσόπουλος ξεκίνησε με 4 πόντους από αιφνιδιασμό και πάσα του Σωτηρόπουλου, ωστόσο το ντράιβ του Χαντζή έκανε το σκορ 2-4. Ο Ρίζας πάσαρε ωραία στον Χαντζή για το 4-6, ενώ τα επόμενα 3 καλάθια των BC Abla τα έβαλε  ο Μητσόπουλος. Στο μεσοδιάστημα ο Αγγελωνίτης Π. και ο Ρίζας έβαλα ντριποντο. Το δίποντο του Αθανασιάδη έκλεισε το δεκάλεπτο 16-16.

Ο Μητσόπουλος συνέχισε σε τρομερή φόρμα και με αιφνιδιασμό  έκανε το 16-18. Καλάθι από επιθετικό ριμπαόυντ του Χαντζή και απάντηση του Κατσάτσου με τρομερό ρολ για το 18-20. Δύο σερί ωραία καλάθια του Ρίζα έκαναν το σκορ 26-22, ενώ ο Κατσάτσος έκλεισε το ημίχρονο  26-24.

Η συνέχεια ξεκίνησε με δυναμικό καλάθι του Ρίζα και από κει και πέρα ξεκίνησε ο χορός των βολών. Πιο συγκεκριμένα στα πρώτα 3,5 λεπτά οι 2 ομάδες είχαν συμπληρώσει τα 5 φάουλ. Ο Χαντζής σκόραρε από τα 6,75 , ωστόσο ο Μητσόπουλος σκόραρε με ωραίο ντράιβ για το 32-28.  Ο Αθανασιάδης σκόραρε για το -4 και ο Μητσόπουλος με αιφνιδιασμό έκανε το 36-32. Το δεκάλεπτο -μετά από αρκετές βολές- έκλεισε με 43-40 ύστερα από δίποντο του Κατσάτσου.

O Mητσόπουλος με τον  Εγγλέζο έδωσαν για πρώτη φορά μετά από ώρα προβάδισμα στους BC Abla με σκορ 44-46.  Καλάθι του Λεωνάκη για την ισοφάριση, όμως ο Αθανασιάδης βρήκε σκορ από τα 6,75 και λίγο αργότερα ο Μιχελής με ωραίο καλάθι έγραψε το 46-53. Το τρίποντο του Αγγελωνίτη Π. ροκάνισε τη διαφορά, όμως ένα σερί 11-2 έγινε για τους BC Abla . Όλοι οι πόντοι ήρθαν από τον Αθανασιάδη με 3 τρίποντα και 1 δίποντο. Ο Ρίζας πέρασε στο γήπεδο και σκόραρε τρίποντο άμεσα πηγαίνοντας το σκορ στο 54-64. 2/2 βολές του Σωτηρόπουλου και πάλι τρίποντο από τον Ρίζα που  όμως δεν ήταν αρκετό για κάτι παραπάνω. Ο Μητσόπουλος σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με σκορ 58-70.

Συγκλονιστικός ο Μητσόπουλος με 36 πόντους και 12 ριμπάουντ, κομβικός ο Αθανασιάδης με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Ρίζας το πάλεψε (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ), αλλά είχε συμπαραστάτη μόνο τον Χατζή με 15 πόντους.