33.3%
35.0%
50.0%
9.1%

Οι Clerks B.C. είχαν τον έλεγχο του σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη Νίκαια και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη με 55-64. MVP του αγώνα ήταν ο Παντελής Ρίζας με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Ως τα μισά της πρώτης περιόδου το ματς ήταν καθαρά αναγνωριστικό, αφού οι δύο ομάδες δεν είχαν βρεθεί ξανά αντιμέτωπες, όμως στο δεύτερο μισό οι Clerks επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν μια μικρή διαφορά που τους έδωσε ψυχολογία. Ο Ρίζας έκανε το 0-2,ο Καϊτατζής ισοφάρισε σε 2-2 και το ίδιο έγινε με τους Χαντζή και Βλάση Σιμιντζή για το 4-4. Ο Λεωνάκης έγραψε το 4-6, ο Βλάσης με μια βολή μείωσε σε 5-6 και τρίποντο του Ρίζα για το 5-9. Καϊτατζής και Βλάσης Σιμιντζής ισοφάρισαν σε 9-9, για να ακολουθήσει ένα 0-9 από τους Ρίζα και Χαντζή για το 9-18. Το τελικό 11-18 της περιόδου το έγραψε ο Βλάσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Clerks συνέχισαν να είναι σταθερά καλοί σε άμυνα και επίθεση και άνοιξαν τη διαφορά στους 10+. Ο Βλάσης μείωσε σε 13-18, με τους Χαντζή και Γρέζη να γράφουν το 13-23. Δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Βλάση για το 17-23 και 17-30 από τους Λεωνακη, Ρίζα, Ζουρελίδη. Ο Καϊτατζής μείωσε σε 19-30,ο Κυριάκος Σιμιντζής σε 21-30, με τον Γρέζη να απαντάει με τρίποντο για το 21-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διακοπή φάνηκε να έκανε καλό στη Νίκαια, που έκανε το πιο παραγωγικο δεκάλεπτο της, όμως οι Clerks έδειξαν ότι είχαν απάντηση κάθε φορά που ο αντίπαλος πλησίαζε. Βλάσης και Καϊτατζής έριξαν σε 26-33, με τους Χαντζη, Γρέζη και Ρίζα να ανεβάζουν σε 26-40. Απαντηση με 7-0 οι Καϊτατζής, Βλάσης και Καρράς για το 33-40 και 33-44 από τον Χαντζή. Καϊτατζής και Καρράς μειωσαν σε 38-44, ο Ρίζας έβαλε τρίποντο για το 38-47 και 40-47 από τον Κυριάκο Σιμιντζή. Το τελικό 40-49 της περιόδου γράφτηκε από τον Ρίζα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νίκαια συνέχισε να προσπαθεί να μπει στο ματς, όμως οι Clerks είχαν διαβάσει καλύτερα το ματς και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα στο να κρατήσουν την διαφορά που είχαν χτίσει. Ο Ρίζας έκανε το 40-51, ο Καϊτατζής μείωσε σε 43-51 και 43-54 από τον Χαντζή. Ο Βλάσης έβαλε μια βολή για το 44-54, ο Χαντζης ανέβασε σε 44-58 και η Νίκαια με ένα 5-0 έριξε σε 49-58. Καλάθι του Ρίζα για το 49-60, βολή ο Καϊτατζής για το 50-60 και 50-62 από τον Ρίζα ξανά. Καϊτατζής και Κυριάκος Σιμιντζής μειωσαν σε 53-62 και οι Γρέζης, Καϊτατζής έβαλαν από ένα καλάθι για το τελικό 55-64 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Ρίζα, εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Χαντζής. Για τη Νίκαια καλοί ήταν οι Βλάσης Σιμιντζής και Καϊτατζής.