21.9%
40.0%
38.3%
23.5%

Οι Τουβλέικερς πιάνοντας καταπληκτική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο νίκησαν τους Θαλασσόλυκους με 72-50. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Μαρίνος με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο το ματς ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να έχουν απάντηση σχεδόν σε κάθε καλάθι του αντιπάλου. Ο Πρέκας έκανε το 0-3, ο Λειβαδάς ισοφάρισε σε 3-3 και ο Βασιλακόπουλος έκανε το 3-5. Ένα 4-0 του Φιορεντίνου για το 7-5 και 7-9 από Μενεξιάδη και Καραγιαννίδη. Ξανά καλάθι ο Φιορεντίνος για το 9-9 και 9-11 από τον Μενεξιάδη. Ο Αγγουριδάκης ισοφάρισε σε 11-11, ο Καραγιαννίδης ανέβασε σε 11-15 με 2 συνεχόμενα καλάθια και ο Δογραματζιάν σημείωσε το τελικό 13-15 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και να μην μπορούν να επιβάλλουν η μία τον ρυθμό της στην άλλη. Καλάθι από τον Βασιλακόπουλο για το 13-17 και 9-0 από Μαρίνο, Κοσκερα και Δογραματζιάν για το 22-17. Καραγιαννίδης και Γκότσης για το 22-21 και Γαζεπίδης για το 24-21. Καλάθι από τον Μενεξιάδη για το 24-23, μια βολή ο Δογραματζιάν για το 25-23 και τρίποντο του Γκότση για να πάρουν προβάδισμα με 25-26 οι Θαλασσόλυκοι. Καλάθι από τον Δογραματζιάν για το 27-26,ξανα τρίποντο ο Γκότσης για το 27-29 και 29-29 από τον Φιορεντίνο στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Θαλασσόλυκοι άρχισαν να εμφανίζουν κάποια σημάδια κούρασης, απο τα οποία οι Τουβλέικερς βρήκαν κάποιους εύκολους πόντους προς το τέλος και πήραν καλή ψυχολογία για το τελευταίο δεκάλεπτο. Λειβαδάς και Κοσκεράς για το 33-29 και από ένα καλάθι οι Βασιλακόπουλος, Παπαδόπουλος και Καραγιαννίδης για το 33-35. Απαντηση με 7-0 από Λειβαδά, Κοσκερά και Δογραματζιάν για το 40-35, 40-38 από τον Μενεξιάδη και από ένα καλάθι οι Κοσκεράς και Αγγουριδάκης για το 44-38. Το τελικό 44-40 γράφτηκε από τον Βασιλακόπουλο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τουβλέικερς έχοντας ψυχολογία και ευστοχία έκαναν ένα απίστευτο σερί και τελικά καθάρισαν με άνεση το ματς. Ο Κοσκεράς έκανε το 46-40, ο Βασιλακόπουλος έκανε το 46-43 και 9-0 από Μαρίνο και Κοσκερά για το 55-43. Ο Μενεξιάδης έκανε το 55-45 και ο Φιορεντίνος με τον Μαρίνο ανέβασαν σε 63-45. Ο Καραγιαννίδης μείωσε σε 63-47 και ο Μαρίνος έγραψε με τρίποντο το 66-47. Ο Βασιλακόπουλος μείωσε σε 66-50 και οι Μαρίνος, Κοσκεράς και Δογραματζιάν έγραψαν το τελικό 72-50.

Για τους νικητές, πέρα από τον Μαρίνο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Δογραματζιάν, Κοσκεράς και Φιορεντίνος. Για τους Θαλασσόλυκους ξεχώρισαν οι Καραγιαννίδης, Βασιλακόπουλος και Μενεξιάδης.