23.8%
33.3%
27.3%
27.3%

Οι Carnavaliers κέρδισαν τον Κατσαπλιαϊκό με 55-59 στην παράταση ενός τρομερού αγώνα, με τον Κατσαπλιαϊκό να μην παίρνει το ροζ φύλλο για ελάχιστα δέκατα στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας. Κομμάτας και Πασχαλίδης οδήγησαν στη νίκη την ομάδα τους με μεγάλα σουτ, κρατώντας την αήττητη στο Summer.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Καραΐσκου με τον Ραγκούση, τον Καρακοβούνη και τον Κωνσταντινίδη να απαντούν για το 6-2. Ο Παυλίδης μείωσε, με τον Καρακοβούνη και τον Παπαδόπουλο να κρατούν μπροστά την ομάδα τους, για να ισοφαρίσουν με τρίποντα οι Carnavaliers με Καραΐσκο και Καλόγηρο και να τους βάλει μπροστά ο Κομμάτας, 10-12. Ο Βανδώρος ισοφάρισε, με τον Κομμάτα να γράφει τρίποντο, για να ισοφαρίσει σε 15-15 ο Καρακοβούνης με τον ίδιο τρόπο. Στη 2η περίοδο ο Καρακοβούνης έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τον Καραΐσκο και τον Κομμάτα να απαντούν. Ο Γκουτζελούδης απάντησε για το 20-19, με τον Δεληγιάννη να γράφει κι εκείνος τρίποντο. Ισοπαλία ξανά από τον Καρακατσάνη, με τον Πασχαλίδη να σκοράρει από μακριά για το 22-25. Ο Καρακοβούνης έγραψε 6 συνεχόμενους πόντους για το 28-25 της ομάδας του, με τον Μαρίνη να κλείνει το ημίχρονο στο 28-27.

Στην επανάληψη ο Πασχαλίδης έβαλε μπροστά τους Carnavaliers στο 28-32, με τον Κωνσταντινίδη και τον Καρακοβούνη να ισοφαρίζουν. Τρίποντα από τον Δεληγιάννη και τον Κομμάτα για το 34-38, με τον Καρακοβούνη να μειώνει στον πόντο. Ο Κομμάτας με τον Παυλίδη έφεραν τους Carnavaliers στο 37-43, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βανδώρο στο 40-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κατσαπλιαϊκός συνέχισε το σερί του και με Καρακατσάνη και Καρακοβούνη προσπέρασε για το 47-43 ολοκληρώνοντας ένα 10-0. Ο Παυλίδης το διέκοψε, με τον Βανδώρο να γράφει το 49-45 στο 1:20 για το φινάλε. Τρίποντο από τον Κομμάτα για το 49-48, με τον Καρακοβούνη να απαντά για το 51-48 με βολές. Από εκεί και πέρα οι Carnavaliers έχασαν μια επίθεση, οι δυο ομάδες έκαναν από μια λάθος πάσα, για να φτάσουμε σε 0/2 βολές από τον Κατσαπλιαϊκό στα 14 δευτερόλεπτα. Ο Πασχαλίδης πήρε το σουτ της ισοφάρισης και με 9 δευτερόλεπτα το έβαλε για το 51-51 και την παράταση, αφού το τρίποντο του Κατσαπλιαϊκού ήταν οριακά εκπρόθεσμο!

Στην παράταση ο Δεληγιάννης μπήκε με τρίποντο, ο Ραγκούσης τον μιμήθηκε και μετά έβαλε και 1/2 βολές για το 55-54. Ο Σακελλαρίδης με τάπα και αιφνιδιασμό πήρε φάουλ για το 55-55 με 1:25 για το τέλος, με τον Πασχαλίδη μετά από λάθος του Κατσαπλιαϊκού να έχει 1/2 βολές στα 51 δευτερόλεπτα για το 55-56. Ο Κατσαπλαϊκός αστόχησε στην επόμενη επίθεση, με τον Κομμάτα στα τελευταία δευτερόλεπτα να γράφει τρίποντο για το 55-59 και τη νίκη της ομάδας του!

Για τους νικητές ο Κομμάτας είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ με 4/9 τρίποντα, ο Πασχαλίδης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες, ο Παυλίδης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Δεληγιάννης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καραΐσκος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τον Κατσαπλιαϊκό ο Καρακοβούνης είχε 29 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βανδώρος 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Ραγκούσης 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα.