15.0%
34.8%
29.3%
10.7%

Σε ένα ματς όπου σε όλη τη διάρκεια οι Airball B.C. και οι MyRema State Warriors ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, οι πρώτοι ήταν αυτοί που είχαν πιο καθαρό μυαλό στο φινάλε και πήραν το ροζ φύλλο με 41-35. MVP του αγώνα ήταν ο Ηλίας Ζούλης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι το ματς θα πάει σε χαμηλό σκορ, αφού η αστοχία κυρίευε και στις δύο πλευρές και τα καλάθια να έρχονται με δυσκολία. Ο Μουμούρης έβαλε τους 4 πρώτους πόντους του ματς, ο Μπακάλης μείωσε σε 4-2 και ο Κυρούδης έγραψε το 6-2. Καλάθι του Αηδόνη για το 6-4 και από μια βολή οι Λαγοπόδης και Παληβογιάννης για το τελικό 7-5 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες έδειξαν κάπως καλύτερο εαυτό, έβρισκαν παραπάνω διαδρόμους προς το καλάθι και είχαν περισσότερη υπομονή, χωρις όμως κάποια από τις δύο ομάδες να κάνει το μπαμ για να ξεφύγει. Ο Ζούλης έγραψε το 9-5, ο Μπακάλης έβαλε μια βολή για το 9-6 και 12-6 από τους Ζούλη και Σκαφτούρο. Τρίποντο από τον Παληβογιάννη για το 12-9 και απάντηση από τον Κυρούδη για το 15-9. Στη συνέχεια οι MyRema έκαναν ένα 0-6 με καλάθια των Ίσσαρη, Παληβογιάννη και Σπυρόπουλο για να πάρουν προβάδισμα με 15-16, αυτό όμως δεν ήταν κάτι που κράτησε για πολύ, αφού γρήγορα οι Μουμούρης και Τσάκαλης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 18-16. Μια βολή του Ίσσαρη για το 18-17 και 20-17 από τους Airball. Το τελικό 20-19 του ημιχρόνου το έγραψε ο Αηδόνης.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πάνω κάτω όπως και στην πρώτη, το σκορ συνέχισε να μένει χαμηλά και αυτό ήταν κάτι που έδινε ελπίδες και “ανάσες” στους MyRema State Warriors, οι οποίοι δεν είχαν αλλαγή στο ματς. Κυρούδης και Ζούλης έγραψαν το 23-19, οι Μπακάλης και Σπυρόπουλος απάντησαν με το 23-22 και 24-22 από τον Ζούλη. Σουτακι ισοφαρισης από τον Αηδόνη(24-24) και 5-0 από τους Λαγοπόδη, Μουμούρη και Κυρούδη για το 29-24. Το τελικό 29-26 της περιόδου σημειώθηκε από τον Μπακάλη.

Τέταρτο δεκάλεπτο και οι MyRema κατάφεραν να είναι μέσα στο ματς μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όπου ήταν πίσω με έναν πόντο, όμως σε εκείνο το σημείο ο MVP του αγώνα έκανε ένα σερί με 5 πόντους του και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του. Ο Μουμούρης ξεκίνησε με τρίποντο την περίοδο για το 32-26, ο Αηδόνης μείωσε σε 32-27 με μια βολή και ο Ζούλης έβαλε στο +7 τους Airball (34-27). Μπακάλης και Ίσσαρης έδωσαν ανάσα στην ομάδα τους με ένα 0-4 για το 34-31, ο Μουμούρης ανέβασε σε 36-31 και 36-35 από Σπυρόπουλο και Παληβογιάννη. Με 1.15 να μένει ο Ζούλης κέρδισε φάουλ, πήγε για βολές και έγραψε το 38-35. Στη συνέχεια οι MyRema αστόχησαν σε ένα τρίποντο, όχι όμως και ο Ζούλης, ο οποίος έγραψε το 41-35 με 34″ να μένουν. Αυτό το σκορ έμελλε να είναι και το τελικό του ματς, αφού στην επόμενη επίθεση υπήρξε κακή συνεννόηση και λάθος από πλευράς MyRema και στη συνέχεια δεν κυνηγήσαν τον αντίπαλο για φάουλ.

Για τους Airball B.C.,πέρα από τον Ζούλη, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Μουμούρης και Κυρούδης. Για τους MyRema State Warriors ξεχώρισαν οι Μπακάλης, Ίσσαρης και Παληβογιάννης.