0%
0%
0%
0%

Οι Halia Mavericks μπήκαν με νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 45-47 των Aces σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους νικητές, που προηγήθηκαν με 1-11 στην αρχή από τον Κληρονομο, τον Κλιμαντηρη Σ. και τον Αγγελωνιτη Α. για να απαντήσει ο Βασιλακόπουλος για το 5-11 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλευριάδης και ο Κυριακόπουλος μείωσαν σε 9-11, για να σκοράρει ο δεύτερος και για το 12-13 λίγο μετά. Με τον Πασσαλη, τον Κλιμαντηρη Σ. και τον Αγγελιδελη οι Halia Mavericks πήγαν στο 12-22, για να κλείσει ο Βασιλακόπουλος το ημίχρονο στο 14-22. Στην επανάληψη ο Κυριακόπουλος μείωσε σε 16-22, για να έρθουν ο Προυτζος με τον Πασσαλη και τον Συρογιαννη για το 16-30. Ο Κυριακόπουλος μείωσε σε 21-30, με τον Αλευριαδη να φέρνει το ματς στο 24-30 στο δεκάλεπτο. Ο Κυριακόπουλος στην 4η περίοδο μείωσε σε 27-30, με τον Συρογιαννη να απαντά και τον Προυτζο να γράφει το 27-34. Με τον Μαυρογιωργη και τον Μαγγανα οι Aces μείωσαν σε 33-34 και 34-46, για να απαντήσει ο Συρογιαννης και πάλι. Οι Aces πήγαν στο 36-42, με τον Μαγγανα να μειώνει σε 38-42 και στη συνέχεια σε 40-43 στα 28 δευτερόλεπτα. Οι Aces με τον Αποστολιδη-Κουπα ισοφάρισαν σε 43-43 στα 15 δευτερόλεπτα, με τον Συρογιαννη να σκοράρει για το 43-45 με βολές στα 13 δευτερόλεπτα. Από άστοχο τρίποντο και επιθετικό ριμπάουντ ο Κυριακόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα στα 3 δευτερόλεπτα, αλλά οι Halia Mavericks δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, έτρεξαν μετά την επαναφορά και ο Πασσαλης πρόλαβε το χρόνο και σκόραρε με ντράιβ για το 45-47 της ομάδας του!

Τα λάθη ήταν 20-11 στο ματς, τα κλεψίματα 3-10 και οι ασίστ 6-7. Στα ριμπάουντ η κατάσταση ήταν μοιρασμένη, 53-50 με 14-19 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 3/24 τρίποντα και τους Aces 3/18. Στα δίποντα οι Aces είχαν 31% και οι Halia Mavericks 36%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Συρογιαννης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Προυτζος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Κυριακόπουλος είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Βασιλακόπουλος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαγγανας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ.