24.0%
30.0%
41.2%
17.6%

Σε ένα παιχνίδι με τρομερή εξέλιξη, οι Aigaleo Kings που βρέθηκαν πίσω με 18 πόντους στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, κατάφεραν τελικά να πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο απέναντι στον Άρειο Πάγκο με το τελικό 56-54, στην 7η στροφή της Bronze League. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ο Άρειος Πάγκος φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο από τους Aigaleo Kings, τους έδωσε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά και τελικά και τη νίκη, με αποτέλεσμα να φεύγουν από το κλειστό της Νήαρ Ηστ με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Aigaleo Kings να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Παναγιωτόπουλο και Αραβανή για το αρχικό 4-0, για να μπει στο ματς ο Άρειος Πάγκος, ύστερα από τρίποντο του Βότσαρη και δίποντο του Μαυρόπουλου, παίρνοντας το προβάδισμα με το σκορ στο 4-5. Εκεί, ένα τρίποντο και ένα δίποντο του Αραβανή θα γράψουν το 9-5 των Aigaleo Kings, ο Μανώλης με δίποντο θα μειώσει στο 9-7, ενώ 2 απανωτά δίποντα του Κορωνιού, διαμόρφωσαν το 13-7 στο ματς. Στη συνέχεια, ένα σερί 0-11 από τον Άρειο Πάγκο με 7 πόντους του Μανώλη και 4 του Δράτσα Πα. θα στείλουν το παιχνίδι στο 13-18, για να μειώσει με τρίποντο ο Χρηστίδης, κάνοντας έτσι το 16-18 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με βολή ο Μανώλης, ο οποίος θα κλείσει έτσι την περίοδο στο 16-19 για τον Άρειο Πάγκο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρειος Πάγκος θα μπεί αποφασισμένος και με ένα σερί 0-13 θα καταφέρει να χτίσει διαφορά ίση με 16 πόντους, αφού ο Μανώλης με 6 πόντους, ο Μαυρόπουλος με 5 και ο Ζυμπίδης με 2, διαμόρφωσαν το 16-32 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Παναγιωτόπουλος με δίποντο μείωσε στο 18-32, ο Δράτσας Πα. με τρίποντο έγραψε το 18-35, ενώ ο Χρηστίδης και ο Χαρίτος με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, κατάφεραν να μειώσουν το 23-35 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσει με 2 δίποντα από τους Ζυμπίδη και Μαυρόπουλο, στέλνοντας τις 2 ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 23-39 για τον Άρειο Πάγκο.

Στην επανάληψη, ένα δίποντο του Σαμοΐλη θα κάνει το 23-41, αλλά ένα σερί 10-2 από τους Aigaleo Kings με 4 πόντους του Χρηστίδη, 4 του Κορωνιού και από 1 βολή των Χαρίτο και Παναγιωτόπουλο, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 10 πόντους και το 33-43. Με δίποντο του Μανώλη, ο Άρειος Πάγκος έκανε το 33-45, ο Παναγιωτόπουλος με τον ίδιο τρόπο απάντησε για το 35-45, ενώ την περίοδο σφράγισε ξανά ο Μαυρόπουλος με νέο δικό του καλάθι, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 35-47 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Aigaleo Kings θα μπουν πολύ δυνατά ξεκινώντας με 5 απανωτούς πόντους του Αραβανή που θα μειώσουν στο 40-47, ο Μανώλης με δίποντο έκανε το 40-49, ενώ ο Κορωνιός με τον ίδιο τρόπο απάντησε και μείωσε εκ νέου στους 7 πόντους και το 42-49 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δίποντο από τον Δράτσα Πα. θα κάνει το 42-51, για να έρθουν με ένα σερί στην καταλληλότερη στιγμή οι Aiglaeo Kings, με το οποίο θα περάσουν μπροστά στο σκορ, αφού οι 6 πόντοι του Χαρίτου, οι 4 του Αραβανή και οι 2 του Κορωνιού, θα γράψουν το 54-51 του παιχνιδιού, λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί, ο Μανώλης με βολή κατάφερε να μειώσει στο 54-52, ο Αραβανής με ακόμα ένα καλάθι έκανε το 56-52, ενώ ο Ζυμπίδης με δικό του δίποντο, μείωσε εκ νέου στην κατοχή και το 56-54. Εκεί, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις επιθέσεις τους, με τον Άρειο Πάγκο να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και να δίνει με αυτόν τον τρόπο το ροζ φύλλο στους Aigaleo Kings.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μιχάλης Αραβανής ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Αντωνάτος και Παναγιωτόπουλος, ενώ από τον Άρειο Πάγκο ξεχώρισε η προσπάθεια των Δράτσα Πα. και Μανώλη.